Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile zapłacisz za wigilię 2023? Ceny w górę? Porównaliśmy paragony z poprzednich lat i prognozy na ten rok. Zobacz dane

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Czy wigilia wyjdzie drożej niż w poprzednich latach? Mamy dane z paragonów! Przygotowanie dwunastu wigilijnych potraw to nie tylko wyzwanie logistyczne, ale także ekonomiczne. Wizyta w sklepie i zakup wszystkich koniecznych składników mogą przyprawiać o zawrót głowy. Czy tegoroczna wigilia będzie droższa niż w 2022 i 2021 roku? Odpowiedź na to pytanie znajduje się na paragonach znanej aplikacji zakupowej.   

Od lat eksperci nawołują do robienia odpowiedzianych zakupów. Rzecz wydaje się być prosta - wystarczy przed wyjściem ustalić budżet i stworzyć listę potrzebnych produktów. Warto zerknąć do internetu i porównać ceny w różnych sklepach. I przede wszystkim starać się unikać impulsywnych, nieprzemyślanych decyzji. Jednak okres przedświąteczny wiąże się ze wzmożoną aktywnością konsumencką. Samo przygotowanie wieczerzy wigilijnej to kosztowne wyzwanie.

Eksperci z PanParagon sprawdzili średnie ceny poszczególnych składników wigilijnych w okresie od 1 do 15 grudnia w 2021, 2022 i 2023 roku. W badaniu ujęte zostały popularne sieci handlowe w Polsce.

– PanParagon to aplikacja do wyszukiwania promocji i przechowywania paragonów. Dzięki anonimowym danym, które trafiają do naszego systemu mamy możliwość analizy rzeczywistych cen wybranych produktów czy usług. Tuż przed świętami przyjrzeliśmy się kosztom kolacji wigilijnej na przestrzeni ostatnich trzech lat – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – W naszym badaniu powiało optymizmem, ale mamy też mniej zadowalające informacje – dodaje.

Wigilijna kolacja będzie kosztowała nieco więcej

Jak wskazują badania, w tym roku zapłacimy odrobinę więcej niż w ubiegłym roku. Kwota wzrostu to zaledwie 1,06zł.

– Warto zaznaczyć, że połowa przebadanych produktów potaniała. O niemal 1 zł mniej niż przed rokiem zapłacimy za stugramowy płat karpia, o około 91 groszy staniały grzyby suszone, a o 75 gr obniżyła się cena rodzynek. Optymistyczne wieści widać również w przypadku cen buraków i kapusty białej. Tutaj spadki w cenie sięgają odpowiednio 31 gr i 22 gr na jednym kilogramie – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.  

Niepocieszeni będą miłośnicy śledzi. 500 g tego produktu podrożało o 2 zł i 66 gr w stosunku do poprzedniej wigilii. To nie jedyny wzrost. Droższa jest również masa makowa (+ 93 gr), jajka ściółkowe (+ 0,50 gr) oraz cukier (+ 13 gr).

Niepokojące zestawienie 2021r. z 2023r.

Jak wskazują obliczenia ekspertów, duża różnica cen nastąpiła między rokiem 2021r., a 2023r. Wigilijny koszyk zakupowy podrożał o ponad 29%. Największy wzrost w cenie odnotowano w przypadku grzybów suszonych (+ 3,68 zł/100 g), śledzi (+ 2,85 zł/500 g), cukru (+ 2,21 zł/kg), masy makowej (+ 2,30 zł/850 g) oraz jajek ściółkowych (+ 2,21 zł/10 szt. rozmiar M). Spośród wszystkich produktów względem 2021 roku potaniały jedynie buraki (- 18 gr).

– Ostatnie dwa lata były niezwykle burzliwe, jeśli chodzi o ceny w sklepach. Obserwowaliśmy ogromne zmiany w cennikach, niektóre produkty podrożały ponad dwukrotnie. Wyniki badania z kolacją wigilijną, to pierwsze tak pozytywne wieści, które dają większą nadzieję na 2024 rok – kończy Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. 

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto