18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści - już czas zdecydować, gdzie dalej się uczyć!

Monika Chruścińska
W II LO czekają na Was ciekawe projekty unijne i zagraniczne wymiany
W II LO czekają na Was ciekawe projekty unijne i zagraniczne wymiany ARC PRYWATNE
Co wybrać - liceum czy technikum? A jeśli liceum, to które? Uczniowie ostatnich klas gimnazjów nie mają łatwego zadania. Nasze szkoły kuszą absolwentów czym tylko mogą. Jedne otwierają nowe klasy, inne oferują pracę tuż po zakończeniu nauki. Gra jest warta świeczki, a najważniejsze, żeby swoich zatrzymać na miejscu.

Mysłowickie gimnazja skończy w tym roku 745 uczniów. Zdecydowana większość z nich wybierze szkołę ponadgimnazjalną w Mysłowicach. Do naszego miasta będą też dojeżdżali uczniowie z miast ościennych.

Średnio 20 proc. naszych uczniów każdego roku nie kontynuuje nauki na terenie naszego miasta. Z kolei placówki za każdym razem przygotowane są na przyjęcie wszystkich absolwentów gimnazjów danego roku - dokładnie 325 licealistów, 305 nowych uczniów techników i 234 szkół zawodowych.

Tymczasem wielu młodych nie zdaje sobie sprawy z tego, że właśnie ważą się losy ich przyszłości. Mimo że często łatwiej o pracę po technikum, to właśnie licea cieszą się większą popularnością. Szkoły z kolei robią wszystko, by przyciągnąć młodzież, stale rozbudowując swoje oferty. Klasy humanistyczne, ścisłe, sportowe, techniczne albo zasadnicze zawodowe – jedno jest pewne, jest w czym wybierać. Szkół ponadgimnazjalnych mamy w Mysłowicach pięć.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 ma zamiar otworzyć od września pięć klas średnich – dwie technika pojazdów samochodowych, po jednej technika ekonomisty i informatyka oraz łączoną – technika obsługi turystycznej i mechatronika.

Licea ogólnokształcące też stawiają na specjalizacje, choć w mniejszym zakresie – są klasy humanistyczne, matematyczne, dla przyszłych biologów czy dziennikarzy. I Liceum Ogólnokształcące od września będzie kształcić swoich uczniów nawet w dwóch językach! – To propozycja kontynuacji nauki dla absolwentów naszego gimnazjum dwujęzycznego – wyjaśnia wicedyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Marta Drewnicka. W klasie dwujęzycznej I LO uczniowie będą uczyć się geografii, WOS-u, historii i informatyki w języku angielskim, a reszty przedmiotów po polsku. Nawet maturę z wybranych przedmiotów mogą zdawać po angielsku. Pomysł już na starcie okazał się trafiony. – Na 24 miejsca zgłosiło się około 80 chętnych – wylicza Drewnicka. Wszyscy napisali tydzień temu dodatkowy test z języka.

Tutaj zgłaszać się już nie można, ale cały czas trwa nabór do pozostałych klas I LO. W biologiczno-chemicznej i matematyczno-informatycznej młodzież uczestniczy w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych uniwersytetów, a w humanistyczno-prawnej i ogólnej może sama wskazać drugi przedmiot, który chce realizować na poziomie rozszerzonym.

II LO też ma nową propozycję – klasę historyczno-politologiczną. – Już kiedyś mieliśmy takie rozszerzenie, właściwie to wracamy do niego po latach – mówi dyrektor "dwójki", Leszek Filarski. Ponadto szkoła oferuje – klasę dziennikarsko-kulturoznawczą, multimedialną, ogólną i biologiczno-chemiczną.

Nowe kierunki są też w zasadniczych szkołach zawodowych. Od września taką nowością w ZSP nr 3 jest technolog wykończenia wnętrz.

Tym, co przyciąga młodzież do niektórych szkół bywa często również gwarancja ciekawych praktyk i pracy. ZSP nr 2 ma podpisane umowy z pracodawcami, w tym Katowickim Holdingiem Węglowym.
– Dzięki temu każdy absolwent naszego technikum ma zagwarantowaną pracę w zakładach KHW – zapewnia wicedyrektor ZSP nr 2, Adam Urbańczyk. Dla tych, którzy wykażą się w II klasie średnią ocen 3,6 i dobrym zachowaniem, grupa kapitałowa oferuje też stypendia – 380 zł miesięcznie (bezzwrotnie). Absolwenci gimnazjów mogą uzyskać tu dyplom technika elektronika, elektryka, logistyka, górnictwa i mechanika. Program nauczania "dwójki" przewiduje też liczne wycieczki do firm produkcyjnych i nie tylko. – Ostatnio nasi uczniowie byli w kopalni doświadczalnej Barbara, gdzie obserwowali wybuch metanu – mówi Urbańczyk.

Z kolei ZSP nr 1 najlepszym uczniom kierunku technik pojazdów samochodowych oferuje praktyki w serwisie Mercedesa i Renault.

A Wy, Drodzy Gimnazjaliści, czym kierujecie się przy wyborze szkoły i na jaką placówkę stawiacie? Piszcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto