Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj mijają 4 lata odkąd kopalnia Mysłowice nie wydobywa już węgla

Monika Chruścińska
Dziś mija 4. rocznica odkąd kopalnia ruch Mysłowice przestała wydobywać węgiel. Dokładnie 7 listopada wydobyto tu ostatnią tonę surowca. W styczniu z kolei minie 6 lat od połączenia jej z KWK Wesoła.

Kopalnia to nie tylko zakład pracy dla tysięcy ludzi, ale i bogata historia. Historia miasta, rozwoju techniki i przemian społeczno-politycznych regionu. Powstała w latach 30. XIX wieku.– Zbudowana równolegle do rzeki Przemszy zmieniła średniowieczny układ Mysłowic i ich charakter na przemysłowy – wyjaśnia prof. Jacek Siwczyński, mysłowiczanin i wykładowca Akademii Sztuk
Pięknych w Krakowie.

Jako dziecko mieszkał na przeciwko kopalni.Do dziś pamięta, jak jego matka żartowała, że nie musi nastawiać budzika, bo codziennie rano budzą ją syreny wzywające górników na grube.
Początkowo pracownikami zakładu byli mieszkańcy okolicznych miejscowości, dzisiejszych Brzęczkowic, Brzezinki czy Janowa. Stopniowa rozbudowa kopalni i odpływ w latach 80. XIX wieku pracowników do Zagłębia Ruhry czy Saary spowodowały ściąganie do pracy ludności z coraz dalszych miejscowości. Sporym ułatwieniem była kolej, która dostosowywała rozkład jazdy do pracy kopalni. Zaczęto zatrudniać także mieszkańców Jaworzna.

Kiedy po I wojnie światowej na Górnym Śląsku rozpoczął się okres plebiscytowy, po niemieckiej i polskiej stronie uaktywniły się organizacje polityczne i militarne.– To właśnie tutaj w 1919 roku żołnierze Grenzschutzu otwarli ogień do czekających na wypłaty górników i ich rodzin, co zainicjowało wybuch I Powstania Śląskiego – przypomina Krzysztof Urban, przewodniczący „Solidarności” w kopalni Mysłowice i prezes Stowarzyszenia „Pamięć”, powołanego, by chronić
zabytki zakładu. Sam pracuje na kopalni już 25 lat. Zaczynał, jako górnik dołowy. Na pomysł utworzenia stowarzyszenia wpadł, kiedy zapadła decyzja o połączeniu kopalni Mysłowice
z KWK Wesoła. – Wiedzieliśmy, że koniec kopalni jest blisko i wkrótce trzeba będzie zastanowić się co dalej – mówi Urban. Jego celem jest zachować dobra historyczne zakładu.

Jak podkreśla, nie można zapominać też o tym, że KWK Mysłowice była swego czasu najbardziej innowacyjną kopalnią w kraju. To tutaj po raz pierwszy na świecie zastosowano technologię
płynnej podsadzki, co spowodowało bezpieczniejsze wybieranie grubych pokładów węgla, dając możliwości uszczelniania wyeksploatowanych wyrobisk.

Przez lata pracy kopalni zginęły w kopalni setki osób. Dwa lata temu na terenie zakładu odsłonięte zostały tablice z nazwiskami 232 górników. To ci, którzy zginęli tu po 1945 roku.

Jak wygląda kopalnia teraz? Z trzech szybów byłej KWK Mysłowice - Jagiełło, Sas i Łokietek - pierwszy zlikwidowany został w 2009 roku, Sas jest wyzbrojony i trwają tam przygotowania do zasypania, natomiast szyb Łokietek jest jeszcze wykorzystywany jako szyb materiałowo-zjazdowy. Urobek już tamtędy nie idzie. Teren po kopalni Mysłowice na razie jest jeszcze wykorzystywany, docelowo KHW będzie chciał sprzedać go w całości lub w częściach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto