Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci z Mysłowic odwiedziły Jurę dzięki projektowi „W rytmie profilaktyki, czyli można inaczej bez dopalaczy”

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Dzieci wyruszyły na wycieczkę na Jurę dzięki projektowi „W rytmie profilaktyki, czyli można inaczej bez dopalaczy”.

Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dzieci wyruszyły na wycieczkę na Jurę dzięki projektowi „W rytmie profilaktyki, czyli można inaczej bez dopalaczy”. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Dzieci z Mysłowic odwiedziły Jurę dzięki projektowi „W rytmie profilaktyki, czyli można inaczej bez dopalaczy”. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej chce pokazać młodzieży inne wykorzystanie wolnego czasu szczególnie w czasie wakacji, kiedy są najbardziej narażone na kontakt ze środkami psychoaktywnymi.

18 lipca odbyła się kolejna edycja projektu prowadzonego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej „W rytmie profilaktyki, czyli można inaczej bez dopalaczy”. W tym roku dzieci poznawały możliwości rekreacyjno-turystyczne, w czym pomogła im jednodniowa wycieczka na Jurę.

W rytmie profilaktyki, czyli inaczej bez dopalaczy

Projekt „W rytmie profilaktyki, czyli inaczej bez dopalaczy” organizowany jest cyklicznie w okresie wakacji, kiedy dzieci mają najwięcej wolnego czasu i gdy pokusa sięgnięcia po dopalacz, narkotyk wydaje się największa. Sam program wpisuje się w Miejski Program Przeciwdziałania Narkomanii, skąd też czerpane są środki na projekt.

W ramach tego projektu dzieci mają okazję poznać alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu. W tym roku jest to w formie wycieczek organizowanych na terenie województwa śląskiego, więc mają okazję poznać krajobraz terenu, zabytki czy historie regionu — informowała nas Agnieszka Iżykowska-Wróbel, kierownik działu rodzin MOPS.

Co roku projekt ma inną tematykę

Prócz samej wycieczki dzieci odbywają też specjalne zajęcia terapeutyczne z psychologiem. Wykłady odbywają się u nas w Mysłowicach a dokładnie w Centrum dla Rodzin przy ulicy Strażackiej. Zajęcia prowadzone są w zależności od wieku grupy. Dodatkowo najmłodsi zabezpieczeni są w poczęstunek. W poprzednich latach projektu tematyką był taniec, gdzie przedstawiane były różne jego formy, co cieszyło się zainteresowaniem. W zeszłym roku był nacisk na sport, gdzie były różne dyscypliny sportu.

Program prowadzony dla dzieci w wieku 12-17 lat

Uczestnicy projektu są w różnym wieku, od 12 do 17 lat. Dzieci podzielone są na dwie grupy, młodsza (12-14 lat) oraz starsza (14-17 lat). Wiek został wybrany po konsultacji z psychologiem, który określił 12 lat jako dziecko narażone już na kontakt z dopalaczami.

Celem głównym jest nabycie przez młodzież nawyków, bezpiecznego spędzania czasu, połączone z nabyciem wiedzy o szkodliwości substancji psychoaktywnych — dodawała Joanną Muszalską, kierownikiem działu asystentury i pracy socjalnej MOPS.

Projekt powróci za rok. Na ten moment nie ma konkretnej informacji, co będzie tematyką przyszłorocznych warsztatów, ale wiemy, że organizatorzy będą chcieli jak najbardziej zbliżyć się do zainteresowań najmłodszych. Głośno mówiło się o temacie muzyki, jednak aktualnie jest za wcześnie, żeby podejmować takie decyzje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto