Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz żydowski w Mysłowicach: Odkryli macewę Jacoba Lustiga, autora pierwszej monografii miasta

Monika Chruścińska-Dragan
Cmentarz żydowski w Mysłowicach: Nie w Gliwicach, jak dotychczas sądzono, a w Mysłowicach spoczywa Jacob Lustig, wybitny lekarz i autor pierwszej monografii naszego miasta. Jego nagrobek pośród przewróconych i zniszczonych macew odkryli społecznicy, inicjatorzy posprzątania i renowacji kirkutu przy ul. Stawowej.

Cmentarz żydowski w Mysłowicach: Prace na cmentarzu trwają od schyłku minionego lata. Społecznicy wywieźli z niego już ponad 20 kontenerów śmieci, wycięli samosiejki i podnieśli specjalnym urządzeniem aż 140 macew. - Od początku liczyliśmy, że wśród nich znajdziemy nagrobki wybitnych mysłowiczan żydowskiego pochodzenia - przyznaje Bogdan Polak, inicjator renowacji kirkutu. I nie pomylił się. Społecznicy odkryli miejsce spoczynku Jacoba Lustiga, cenionego mysłowickiego lekarza i kronikarza, autora pierwszej monografii Mysłowic (z 1867 roku).

- Macewa jest granitowa, zachowała się w stosunkowo dobrym stanie, wyryty w niej napis jest czytelny - pokazuje Polak.

Udało się nawet nawiązać kontakt z potomkami znanego mysłowiczanina. - Przy tej okazji na światło wyszły ciekawe, wcześniej nieznane fakty - opowiada Wiesław Tomanek, radny miasta zaangażowany w renowację cmentarza żydowskiego w Mysłowicach.

W mieście jest macewa Lustiga, a będzie i skwer jego imienia?

Jacob Lustig do Mysłowic przyjechał po studiach. Z czasem został głównym lekarzem miasta i deputowanym gminy. W uznaniu zasług medycznych w czasie epidemii cholery, dostał carski order św. Stanisława III klasy. Angażował się w sprawy społeczne, kochał książki. W 1911 roku jedna z jego córek podarowała miastu cenny zbiór 150 tomów z prywatnej biblioteki ojca. Zabiegał o przywrócenie Mysłowicom w 1862 roku utraconych wcześniej praw miejskich.

Po jego śmierci założono fundację im. Lustiga i nazwano jego imieniem jeden z placów, skwer między obecną ulicą Oświęcimską i Katowicką. Nazwa utrzymała się jedynie do 1940 roku, ale radny Tomanek postawił sobie za cel przywrócić placowi jego dawnego patrona. - Pracujemy z radnym Tomaszem Wroną nad projektem uchwały. Mam nadzieję, że wejdzie na sesję w marcu - mówi.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto