Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

9 miliardów złotych na szali. Czy Śląsk straci możliwość transformacji na skutek decyzji Ministerstwa Klimatu i Środowiska?

Martyna Urban
Martyna Urban
Mieszkańcy protestują, marszałek wyraźnie podkreśla, że nie chce nowej kopalni, a Michał Kurtyka, minister klimatu wydaje koncesję. Jaki będzie skutek finansowy tego sporu dla Śląska?
Mieszkańcy protestują, marszałek wyraźnie podkreśla, że nie chce nowej kopalni, a Michał Kurtyka, minister klimatu wydaje koncesję. Jaki będzie skutek finansowy tego sporu dla Śląska? Pixabay
Jedna decyzja ministerstwa z 2020 roku może zaważyć na losach całego Śląska. Konkretnie chodzi o fundusze z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Dwa kluczowe nazwiska w sprawie: Timmermans i Ferreira, sprzeciwiają się nadaniu koncesji na wydobycie węgla w mysłowickiej kopalni. Jaki będzie finał tej sprawy dla Śląska?

Ważą się losy wartej 9 miliardów złotych gospodarczej transformacji Śląska. Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego w rozmowie dla tygodnika Wprost, wyjawił szczegóły przebiegu rozmowy z kluczowymi osobami w kwestii wdrażania środków unijnych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

– To było spotkanie z dwójką komisarzy – Panem wiceprzewodniczącym Fransem Timmermansem odpowiedzialnym za Zielony Ład i Panią Elisą Ferreirą, która jest odpowiedzialna za politykę spójności i reformy. To dwie kluczowe osoby jeśli chodzi o wdrażanie środków unijnych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – powiedział dla tygodnika Wprost Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego.

Marszałek doprecyzował, że była to rozmowa o transformacji sektora węglowego i wykorzystaniu środków z FST.

Nie przeocz

Wydobywać czy otrzymać miliardy z funduszu?

Transformacja polskiego sektora węglowego trwa mniej więcej od lat 90. Przez ponad trzy dekady wydobycie spadło o ponad 60 milionów ton węgla, a zamkniętych zostało blisko 40 kopalni. Jednak pomimo wyraźnej tendencji spadkowej w liczbie kopalni, sprawa toczy się właśnie o wydanie koncesji dla nowej kopalni w Mysłowicach, która została już wydana w listopadzie 2020 roku przez MKiŚ. Założenia przewidują, że kopalnia zostanie ukończona do 2029 roku. Zatem cały spór toczy się wyłącznie o pozwolenie na wydobycie węgla kamiennego.

Feralna koncesja została wydana przez MKiŚ na 20 lat, co oznacza, że według założeń, będzie ona mogła pracować aż do 2049 roku. Właścicielem spółki Brzezinka jest grupa kapitałowa ECI, która otrzymała pozwolenie na pracę na tym złożu.

– Rozmawialiśmy też o koncesji Brzezinka 3 w Mysłowicach, która zaniepokoiła urzędników w Brukseli, jeśli chodzi o wygaszanie sektora węglowego na Śląsku. Przez to, że ta koncesja została wydana, mimo że nie ma tam żadnej produkcji, to Komisja Europejska mówi, że może odebrać środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Spotkałem się z komisarzami, aby wytłumaczyć, że nie było to dobre rozwiązanie. Walczymy o to, aby nikt nie był wykluczony i środki były wdrażane na poziomie regionalnym – powiedział dla tygodnika Wprost Jakub Chełstowski.

W puli dwa miliardy euro

Marszałek wyjaśnia, że rozmowa z komisarzami była przeprowadzona na merytorycznym poziomie. Chełstowski w trakcie dyskusji poruszył kwestię wdrażania zmian, doświadczeniach regionu i o tym, że Śląsk może stać się pionierem w procesie odejścia od węgla. Według marszałka transformacja jest nieuchronna, z punktu widzenia klimatycznego.

Chełstowski tłumaczy, że nie chce, by w związku z koncesją, pozbawiać Śląska szansy na rozwój. Dlatego apelował do komisarzy o inne podejście do tej sprawy. Z relacji marszałka wynika, iż Frans Timmermans w listopadzie lub na początku przyszłego roku odwiedzi Śląsk, by przeprowadzić branżowe rozmowy z różnymi środowiskami.

Marszałek nie chce nowej kopalni

Jakub Chełstowski zwrócił się do Michała Kurtyki, ministra klimatu o ponowne rozpatrzenie decyzji w sprawie przyznania koncesji na wydobycie węgla ze złoża Brzezinka 3.

– Z uwagi na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z maja 2021 roku, wystąpiliśmy do ministra Michała Kurtyki, aby rozpatrzył tę decyzję jeszcze raz i dopuścił Urząd Marszałkowski do postępowania. Jeśli tak się stanie, to będziemy wydanie koncesji negowali. Nie chcemy tutaj nowej kopalni, a już szczególnie prywatnej – powiedział w rozmowie z tygodnikiem Wprost marszałek.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto