Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Mysłowic walczą z nielegalnymi odpadami. Kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności!

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Policjanci z Mysłowic walczą z nielegalnymi odpadami. W zeszłą środę mundurowi skontrolowali 10 pojazdów w celu sprawdzenia, czy nie przewożą one nielegalnych odpadów. Karą za naruszenie prawa w tym zakresie może być nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

24 sierpnia policjanci z wydziału ruchu drogowego wraz z policjantami z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą przeprowadzili akcję, w trakcie której sprawdzili 10 pojazdów przewożących odpady. Celem akcji było niedopuszczenie do nielegalnego składowania odpadów na terenie naszego miasta. Podczas działań mundurowi nie stwierdzili żadnych naruszeń prawa.

Odpady niebezpieczne to takie, które stanowią zagrożenie dla zdrowia czy życia ludzi, zwierząt, roślin czy całego środowiska. Unieszkodliwienie takich odpadów odbywa się w specjalnie przygotowanych do tego zakładach, które są pod restrykcyjną kontrolą.

Lista odpadów niebezpiecznych:

  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny /RTV i AGD/
  • resztki farb, lakierów, klejów, żywic, środki do konserwacji i ochrony drewna
  • rozpuszczalniki, środki czyszczące, substancje do wywabiania plam,
  • aerozole, pozostałości po domowych środkach do dezynfekcji i dezynsekcji
  • środki ochrony roślin
  • odpady zawierające rtęć, np. świetlówki (uwaga! Tradycyjne żarówki nie są odpadem niebezpiecznym), termometry, przełączniki.
  • baterie i akumulatory
  • zużyte kartridże i tonery
  • przepracowane oleje
  • przeterminowane lub tylko częściowo wykorzystane leki, bez opakowań handlowych i ulotek.

Otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń związanych z przestępczym procederem na rynku obrotu odpadami niebezpiecznymi. Istnieje wiele nieuczciwych firm specjalizujących się w nielegalnym przewożeniu, składowaniu i pozbywaniu się odpadów poprodukcyjnych i niebezpiecznych. W związku z tym w ostatnich latach nasila się także zjawisko porzucania odpadów w pomieszczeniach i na posesjach osób prywatnych. Często wynajmują one magazyny oraz ziemię dla osób, które informują je, że zamierzają prowadzić tam legalną działalność, i oferują atrakcyjne wynagrodzenie za wynajem — czytamy na stronie policji.

My także możemy walczyć z nielegalnym składowaniem odpadów

Istnieje coś takiego jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, na której można nanieść sytuacje, która w naszej ocenie może zagrażać nam, zwierzętom czy środowisku. Mundurowi sprawdzają takie zgłoszenie i robią co w ich mocy, aby problem zlikwidować.

Mundurowi przypominają również, że:

  • W świetle art. 183 § 1 kodeksu karnego odpowiedzialności karnej podlega osoba, która wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach, lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób, lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym, lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, co zagrożone jest karą do 5 lat więzienia.
  • Natomiast na podstawie art. 154 § 2 kodeksu wykroczeń karą grzywny do 1000 złotych lub karą nagany może zostać ukarana osoba, która wyrzuca na nienależącym do niej gruncie polnym kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto