18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy film Muzeum Miasta Mysłowice. Tym razem o dziejach Wesołej [FOTO]

Monika Chruścińska-Dragan, fot. arc. MMM
Nowy film Muzeum Miasta Mysłowice: Muzealnicy zebrali stare zdjęcia, trochę faktów z historii dzielnicy i... sfilmowali je. Tak powstał zarys dziejów Wesołej. Premiera obrazu w najbliższy czwartek, 15 maja, o godz. 17.

Nowy film Muzeum Miasta Mysłowice: Wiedzieliście, że tu gdzie dzisiaj krzyżuje się ul. 3 Maja z Obrońców Westerplatte, rozciągał się duży las? A osiedle porobotnicze nazywane potocznie "szklarnią" powstało w miejscu byłej huty szkła? I to nie byle jakiej, tylko takiej, która zrewolucjonizowała światową produkcję cynku! Wszystkie te ciekawostki, wybrane fakty z dziejów Wesołej i wspomnienia mysłowiczan zebrali pracownicy Muzeum Miasta Mysłowice, udokumentowali starymi zdjęciami i zmontowali w nieco ponad półgodzinny film. To już 10. z kolei produkcja muzealników.

Wszystko zaczęło się od Jacka Zająca, mieszkańca Wesołej, który od 20 lat zbiera stare zdjęcia i informacje o historii swojej dzielnicy. - Te fotografie krążą od wielu lat w sieć, niestety źle podpisane. Pan Jacek postanowił sobie za punkt honoru uporządkować tę kwestię. Udostępnił nam zdjęcia, które udało mu się poprawnie opisać i pomyśleliśmy, dlaczego nie wykorzystać ich i nie nakręcić filmu o historii dzielnicy - mówi Luiza Rotkegel, historyczka mysłowickiego muzeum.

Wesoła to dzisiaj, obok Dziećkowic, najdalej wysunięta dzielnica Mysłowic. Na dodatek włączona do miasta dopiero w 1975 roku. Muzealnicy jednak pokusili o pokazanie zarysu historii Wesołej od początku powstania pierwszej osady. - W tym celu musieliśmy cofnąć się nawet do XVII wieku. Jak wiemy, nie było wtedy zdjęć, więc zagraliśmy starymi mapami i współczesnym obrazem - wyjaśnia Rotkegel.

Wesoła była wtedy wielkim lasem, na pamiątkę czego do dzisiaj w herbie dzielnicy są jeleń i drzewo. To prawdopodobnie dąb, który jeszcze do niedawna rósł u zbiegu ul. 3 Maja i Obrońców Westerplatte.

W filmie muzealnicy całkiem sporo miejsca poświęcają też Johannowi Christianowi Ruber-gowi, niemieckiemu osadnikowi, który w hucie szkła w Wesołej - od której pochodzi potoczna nazwa "szklarnia" byłego osiedla robotniczego w dzielnicy - prowadził próby z zakresu metaloznawstwa. Aż odkrył metodę wytopu cynku, która później zrewolucjonizowała hutnictwo.

Jest też mowa o historii kopalni, działających przy niej podczas i po wojnie obozach pracy, aż po przegląd zdjęć z pochodów pierwszomajowych, wizyt Jaroszewicza, Gomółki i Gierka czy stawiania rozbiórki pomnika Lenina przed byłym kinem Dar Górnika.

- To ta część historii, o której często się nie mówi, jakby jej nie było. A przecież w czasach PRL-u ludzie też tu mieszkali, pracowali, zakładali rodziny, chodzili na pochody, brali udział w czynach społecznych - zaznacza Marek Blaut, który tradycyjnie stanął za kamerą.

Premiera filmu zrealizowanego przez placówkę "Wesoła - zarys dziejów" w czwartek, 15 maja. Imprezie towarzyszyć będzie otwarcie wystawy starych zdjęć dzielnicy.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto