Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noworoczne spotkanie częstochowskiego samorządu. Rok 2023 podsumowano tradycyjnie w Filharmonii Częstochowskiej

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
W Filharmonii Częstochowskiej odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne, podczas którego podsumowano najważniejsze dla miasta sprawy. Przy tej okazji wręczono również wyróżnienia za działalność na rzecz Częstochowy.

Noworoczne spotkanie w Filharmonii Częstochowskiej

W spotkaniu wzięli udział między innymi parlamentarzyści ziemi częstochowskiej, radni, przedstawiciele działających w Częstochowie instytucji państwowych, samorządu gospodarczego, stowarzyszeń i innych organizacji pożytku publicznego, a także kierownicy miejskich spółek oraz urzędnicy.

Po powitaniu, wprowadzeniu sztandaru przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej i odegraniu hejnału Częstochowy nadszedł czas na modlitwę ekumeniczną, którą poprowadził ks. prałat dr Andrzej Kuliberda z udziałem o. Grzegorza Prusa z Sanktuarium Jasnogórskiego, ks. Adama Glajcara z parafii ewangelicko-augsburskiej oraz pastora Mariusza Cieślińskiego z Centrum Chrześcijańskiego "Słowo Wiary". Głos zabrał również prezydent Częstochowy.

- Miasto to ludzie, którzy je tworzą. Nasza Częstochowa jest demokratyczna, uczciwa i odważna w głoszeniu prawdy - twierdzi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Prezydent nawiązał też oczywiście do wydarzeń z ostatnich lat - pandemii koronawirusa, a także do napaści zbrojnej na Ukrainę.

W Filharmonii Częstochowskiej przyznano nagrody i wyróżnienia

Pozostałą część uroczystego wieczoru w Filharmonii Częstochowskiej wypełniły podziękowania, gratulacje i wyrazy uznania.

"Merentibusy" to odznaczenia, które przyznaje prezydent Częstochowy za szczególne zasługi dla miejskiej społeczności i samorządu lokalnego. Tym razem odebrały je dwie osoby – Aneta Janik-Barciś, ekspertka zarządzania ludźmi, komunikacji i budowania zespołów oraz Adam Mroczek, zasłużony częstochowski muzyk i pedagog.

Spotkanie noworoczne było też okazją do wręczenia wyróżnienia za zasługi dla Województwa Śląskiego. Tym razem przyznane zostało ono na wniosek naczelnika Wydziału Edukacji UM Rafała Piotrowskiego. Z rąk wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisława Gmitruka odebrała je Beata Strzelecka-Mach – wieloletnia dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie.

Tak jak w poprzednich latach, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk przyznał nagrody za działania spójne z programami miasta. I tak w kategorii "Częstochowa Wspiera Seniorów" nagroda przypadła Elżbiecie Markowskiej, od 2013 roku działającej na rzecz środowiska senioralnego.

Klub Sportowy Norwid nagrodzono w kategorii "Kierunek Przyjazna Częstochowa". Spod jego skrzydeł przez ponad 20 lat wyszło wielu znakomitych siatkarzy, jak Piotr Gruszka, Łukasz Żygadło, Paweł Woicki, czy aktualni reprezentanci Polski – Bartosz Bednorz i Mateusz Bieniek.

W kategorii "Lepsza Komunikacja w Częstochowie" nagroda powędrowała do Huty Stalowa Wola S.A. oddział Autosan w Sanoku. Dzięki współpracy z firmą, częstochowskie pasażerki i pasażerowie mają możliwość korzystania z całkowicie zeroemisyjnych autobusów, wyposażonych w automatyczne zliczarki potoków pasażerskich, dynamiczną informację, porty USB czy pełną klimatyzację.

W ramach programu "Teraz Lepsza Praca" odbywa się konkurs "Promotor Częstochowskiej Gospodarki". Wyróżniono w nim kilka podmiotów. W imieniu Gabinetu Audioprotetycznego "Oto Słyszę" nagrodę odebrała jego właścicielka Małgorzata Urbańska. Nagroda przypadła też Fundacji Ucz się Zdrooowia – odebrała ją prezeska zarządu Małgorzata Stanior. Katarzyna i Paweł Koćwin odebrali natomiast nagrodę dla Grupy Argo Navi – partnera Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, świadczącego usługi w zakresie pomocy publicznej – zarówno dla międzynarodowych koncernów, jak i mniejszych, rodzinnych firm.

Nagroda Główna w konkursie oraz tytuł "Promotora Częstochowskiej Gospodarki 2023" powędrowały do Asten Group – firmy, która od niemal ćwierć wieku wyróżnia się na rynku ogólnopolskim i lokalnym, a ostatnio również międzynarodowym. Gratulacje i nagrodę dla firmy odebrał prezes zarządu Asteniusz Myśliwiec.

Laureatem Nagrody Specjalnej został z kolei Uniwersytet Jana Długosza, reprezentowany podczas wieczoru przez rektor prof. dr. hab. Annę Wypych-Gawrońską.

Poznaliśmy też laureatki i laureatów Nagrody Prezydenta Miasta za najlepszą pracę inżynierską, licencjacką, magisterską lub doktorską związaną z promocją Częstochowy. I tak do Klaudii Chabinowskiej powędrowało wyróżnienie – oraz czek na 1 tys. zł – za pracę inżynierską "Projekt koncepcyjny modernizacji skweru Solidarności w Częstochowie", powstałą na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Za pracę inżynierską "Opracowanie projektu techniczno-wykonawczego złożonych konstrukcji iluminacji świetlnych wpisanych w krajobraz urbanistyczny", powstałą na Uniwersytecie Jana Długosza, wyróżniono Marcina Wojtaka (także otrzymał czek na 1 tys. zł). Natomiast nagrodę główną za najlepszy doktorat – zatytułowany "Środki społecznego przekazu w ewangelizacji na przykładzie archidiecezji częstochowskiej w latach 2001-2021. Studium teologiczno-pastoralne" – powstały na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, wraz z czekiem na 3 tys. zł, odebrał Krzysztof Gryza.

Artystyczną część wieczoru wypełniły piosenki o miłości przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej. A na sam finał zaplanowano poczęstunek we Foyer im. Ireneusza Kozery.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto