MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mysłowice: lekcja muzealna z muzykami górniczej orkiestry

tos/mat.prasowe
Muzeum Miasta Mysłowice
Na Górnym Śląsku orkiestry górnicze przez dekady były częścią regionalnej kultury. Przy każdej kopalni węgla kamiennego funkcjonowały zespoły muzyczne, które towarzyszyły różnym wydarzeniom, m.in. Barbórkom, karczmom piwnym, pogrzebom. Szczególnie w grudniu, przy okazji święta górniczego, na śląskich osiedlach rozlegała się muzyka grana przez orkiestry. Współcześnie, ze względu na likwidację kopalń, wiele zespołów przestało istnieć.

W Mysłowicach, dzięki pomocy władz miasta, orkiestra górnicza - funkcjonująca od 1920 r. - działa nadal. Pragnąc przybliżyć jej historię oraz przekazać wiedzę z zakresu kultury muzycznej, pracownicy Muzeum Miasta Mysłowice opracowali lekcję muzealną zatytułowaną „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła”. Pierwsze zajęcia odbyły się 30 listopada br. Udział w nich wzięli uczniowie z mysłowickich szkół podstawowych nr 2 i 13. Lekcję muzealną przeprowadził dyrygent Happy Bing Band - Orkiestry Rozrywkowej KWK Mysłowice-Wesoła Mirosław Kaszuba.

Zajęcia rozpoczęły się od przypomnienia znaczenia kolorów górniczego pióropusza. Najważniejszą barwą w przypadku orkiestry okazała się czerwień, ponieważ to w tym kolorze są pióropusze członków orkiestry. Do dyrygenta (kapelmistrza) przypisany jest pióropusz w barwach biało-czerwonych. Dzieci dowiedziały się także, że atrybutem dyrygenta jest batuta, a buława wykorzystywana jest przez tamburmajora do kierowania muzykami podczas marszu. Po krótkim omówieniu historii orkiestry kopalni Mysłowice nadszedł czas na prezentację instrumentów dętych, które dominują w orkiestrze. Uczestnicy lekcji poznali różne typy trąbek, ich budowę oraz zasady działania. W tej części lekcji uczniowie usłyszeli brzmienie prezentowanych instrumentów, grane przez jednego z muzyków orkiestry, Wojciecha Kaszubę. Poza trąbkami można było zobaczyć i usłyszeć dźwięk jednego z najbardziej typowych instrumentów w orkiestrze - sakshornu tenorowego. Nie zabrakło też prezentacji tuby. Dzieci mogły również spróbować gry na wybranych instrumentach dętych. Lekcja muzealna pozwoliła przybliżyć jej uczestnikom historię orkiestry kopalni Mysłowice oraz wpłynąć na ich wrażliwość muzyczną.

Muzeum Miasta Mysłowice zaprasza nauczycieli oraz rodziców do zapoznania się z nową ofertą lekcji muzealnych, która znajduje się na stronie internetowej placówki: www.muzeummyslowic.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto