Wybierz region

Wybierz miasto

  Orszak Trzech Króli Mysłowice

  Rynek Starego Miasta
  Mysłowice, ul. /

  13:00 Środa, 6 stycznia

  • Wstęp wolny

  W dniu 6 stycznia 2016 w Mysłowicach po raz drugi przejdzie ulicami naszego miasta Orszak Trzech Króli. Patronat honorowy nad tym radosnym wydarzeniem objęli: Ks. Dziekan Rafał Ryszka – Proboszcz Parafii Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Mysłowicach oraz Prezydent Miasta Mysłowice Pan Edward Lasok.

  Już dziś kierujemy zaproszenie do Mieszkańców Mysłowic oraz Gości do udziału w barwnym korowodzie, który prowadzić będą Trzej Królowie na koniach z trzech punktów miasta, by spotkać się na Rynku i wspólnie kolędować.

  Organizatorzy przygotowali konkursy m.in. ogólnopolski konkurs „Głosuj na Wielbłąda” oraz rodzinny konkurs na Gwiazdę Betlejemską, do którego udziału również serdecznie zapraszamy. Na Rynku czekać będzie gorąca niespodzianka!

  Organizacja orszaku:
  Kościół p.w. Matki Bożej Bolesnej – Brzęczkowice – orszak afrykański króla Baltazara-kolor niebieski – wymarsz o godz. 13.00
  Kościół p.w. Serca Pana Jezusa – orszak europejski króla Kacpra-kolor czerwony – wymarsz o godz. 13.15
  Plac przy ul. Chopina (dawniej sklep ALBERT) – orszak azjatycki króla Melchiora-kolor zielony – wymarsz o godz. 13.00
  Rynek – ok. godz. 14.00 – 15.00 wspólne kolędowanie ze Świętą Rodziną
  Miejski Ośrodek Kultury, ul. Grunwaldzka 7 – jasełka oraz koncert, świąteczno–noworoczny w wykonaniu: dziecięcego zespołu z ziemi Żywieckie „Grojcowianie” oraz Chóru Mieszanego „Ogniwo” z Katowic rozpoczęcie o godz. 15.30.


  Orszak Trzech Króli jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz za granicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie. Mimo że scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany” już 2 000 lat temu, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu udowadniającego jakie, bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

  Święto Trzech Króli
  Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się, Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Miss Polski 2015 [GŁOSOWANIE]. Która dziewczyna powinna wygrać? [GŁOSOWANIE]

  Miss Polski 2015 [GŁOSOWANIE]. Która dziewczyna powinna wygrać? [GŁOSOWANIE]

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.