Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Wielki Czwartek! Rozpoczyna się Triduum Paschalne. To najważniejszy okres w Kościele, poprzedzający święta Wielkiej Nocy

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Wielki Czwartek oznacza rozpoczęcie Triduum Paschalnego, najważniejszego okresu w roku liturgicznym dla Kościoła. Tradycyjne obrzędy towarzyszą temu dniu, przypominając o ustanowieniu przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. W tym artykule przybliżymy szczegółowo tradycje i obrzędy związane z Wielkim Czwartkiem, jak również ogólne znaczenie Triduum Paschalnego

Znaczenie Triduum Paschalnego

"Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne, które jest najważniejszym w roku liturgicznym okresem w Kościele, bezpośrednio poprzedzającym święta Wielkiej Nocy." To czas, w jakim katolicy na całym świecie celebrują misterium paschalne, czyli wydarzenia męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Triduum Paschalne obejmuje trzy doby, inicjowane Mszą Wieczerzy Pańskiej. Ta celebracja na pamiątkę ostatniej wieczerzy wprowadza wiernych w wydarzenia, których Jezus doświadczył na końcowym etapie swojej ziemskiej misji. Wierni podążają za swoim Mistrzem z wieczernika do Ogrodu Oliwnego, gdzie został On pojmany, a następnie towarzyszą Mu na drodze krzyżowej, idąc za Nim na Golgotę. Wielka Sobota to czas oddania hołdu złożonemu do grobu Chrystusowi, a podczas Wigilii Paschalnej cieszą się z Jego zmartwychwstania i zwycięstwa nad śmiercią. Triduum Paschalne kończy się nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.

Tradycje i obrzędy Wielkiego Czwartku

"Wielki Czwartek to bardzo ważny dzień, w jakim wspomina się ustanowienie przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii." Tradycyjnie przed południem sprawowana jest Msza Krzyżma, celebrowana przez biskupa oraz kapłanów z diecezji.

Podczas liturgii biskup błogosławi olej chorych i olej katechumenów, a także konsekruje święte krzyżmo, którym namaszcza się nowo ochrzczonych oraz bierzmowanych. W czasie tej mszy kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia, złożone w dniu święceń. Wieczorem w kościołach sprawowana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca Triduum Paschalne.

Obrzędy Mszy Wieczerzy Pańskiej

Wielkoczwartkowa Msza Wieczerzy Pańskiej upamiętnia ostatnią wieczerzę, podczas której Chrystus, w obecności swoich uczniów ustanowił kapłaństwo oraz Eucharystię. "Podczas tej mszy używa się kołatki zamiast gongu w czasie podniesienia."

Praktykuje się również obrzęd zwany Mandatum, czyli obmycia nóg dwunastu mężczyznom – tak, jak to zrobił Jezus wobec apostołów w wieczerniku. "Ten gest Chrystusa, naśladowany przez kapłanów w Wielki Czwartek ma przypominać o miłości bliźniego, która polega na wzajemnej służbie." Pod koniec mszy Najświętszy Sakrament jest przenoszony do tak zwanej ciemnicy – czyli kaplicy adoracji – gdzie od tego momentu można adorować Go przez cały Wielki Piątek, aż do liturgii Męki Pańskiej. Podczas przenoszenia Najświętszego Sakramentu śpiewa się hymn świętego Tomasza „Pange Lingua Gloriosi”, czyli „Sław języku tajemnicę”. "Po liturgii, z ołtarza zdejmuje się obrus, krzyż, mszał i świece. Pozostaje on więc – tak jak Chrystus, Którego symbolizuje – pozbawiony szat oraz opuszczony."

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto