Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z wrocławskimi neonami? To jedno z najbardziej lubianych miejsc we Wrocławiu jest teraz przedmiotem sporu.

Monika Fajge
Monika Fajge
Jakub Mielcarz
Jakub Mielcarz
Miasto i właściciel od dawna toczą spór
Miasto i właściciel od dawna toczą spór Magda Pasiewicz/Polska Press
Wrocławskie neony przy ul. Ruskiej 46 to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc we Wrocławiu. Niestety od jakiegoś czasu nie świecą już takim blaskiem, co kiedyś. Coraz więcej żarówek jest poprzepalanych, czasami ciężko zrobić nawet atrakcyjne zdjęcia. Właściciel tego miejsca toczy spór z miastem. Czy to koniec tego kultowego miejsca?

Neony to jeden z symboli Wrocławia

Wrocławskie neony przy ul. Ruskiej 46 to jedno z najpopularniejszych miejsc w mieście. Tłumy przyjezdnych i lokalnych mieszkańców przyjeżdżają każdego miesiąca, aby na własne oczy zobaczyć 30 neonowych szyldów, zdemontowanych z dawnych sklepów, kin i innych budynków, jak NOT czy Dworzec Wrocław Główny. Na Ruskiej 46 znajdują się także kawiarnie i kluby, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Neon Side to inicjatywa, która powstała dzięki Tomaszowi Kosmalskiemu, który nie chciał, aby wszystkie historyczne szyldy trafiły na złom. We współpracy z Gminą Wrocław stworzył on galerię, która cieszy oko do dziś.

Czy neony zgasną na zawsze?

Na oficjalnym profilu Wrocławskich Neonów na Facebooku pojawił się następujący komunikat:

"Z przykrością informujemy, że historia galerii neonów przy Ruskiej dobiega końca. Trwające kilka miesięcy rozmowy z Gminą Wrocław nie doprowadziły do zawarcia porozumienia zapewniającego dalsze funkcjonowanie tego miejsca. Za to przez ten czas spotkaliśmy się z brakiem rzetelności i profesjonalizmu, a przede wszystkim z niepoważnym traktowaniem tej sprawy przez urzędników. Do tej pory również nie doczekaliśmy się niezbędnych napraw neonów, do których Gmina jest zobowiązana" - czytamy w komunikacie.

"Podjęliśmy trudną, ale w tej sytuacji jedyną możliwą decyzję i rozwiązaliśmy umowę użyczenia neonów. Czas minął"

Miasto ma inne zdanie

Jak się okazuje, z taką decyzją nie zgadza się wrocławski ratusz.

"Niestety z uwagi na swój wiek instalacja się psuje. Jesteśmy gotowi na przeprowadzenie kolejnego koniecznego remontu, tak jak przeprowadzaliśmy je do tej pory, jednak inwestując w te prace kilkaset tysięcy złotych z pieniędzy podatników chcemy mieć pewność, że neony pozostaną na swoim miejscu. Niestety takiej gwarancji właściciel udzielić nie chciał w czasie kilkumiesięcznych z nim rozmów" - tłumaczy biuro prasowe ratusza.

A także:

"Niestety z uwagi na swój wiek instalacja się psuje. Jesteśmy gotowi na przeprowadzenie kolejnego koniecznego remontu, tak jak przeprowadzaliśmy je do tej pory, jednak inwestując w te prace kilkaset tysięcy złotych z pieniędzy podatników chcemy mieć pewność, że neony pozostaną na swoim miejscu. Niestety takiej gwarancji właściciel udzielić nie chciał w czasie kilkumiesięcznych z nim rozmów" - tłumaczy biuro prasowe ratusza.

Według planów ratusza, wrocławskie neony mają świecić co najmniej przez najbliższy rok. Co potem nastąpi, zależy od umowy między właścicielem a miastem.

Każdy neon to kawał ciekawej historii

MODNY STRÓJ - neon pochodzi ze sklepu odzieżowego z ulicy Wita Stwosza. Ciekawostką jest, że neon zagrał w filmie Pawła Pawlikowskiego.
KINO WARSZAWA - to neon pochodzący z pierwszego dużego kina w powojennej historii Wrocławia. Dawne kino przy ul. Piłsudskiego przeszło remont i teraz funkcjonuje jako Dolnośląskie Centrum Filmowe.
SPOŻYWCZY - neon pochodzi ze sklepu spożywczego przy ul. Spółdzielczej na Biskupinie. Powstał na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku.
NOT - neon Naczelnej Organizacji Technicznej pochodzi z budynku przy ul. Piłsudskiego, gdzie mieścił się urząd.
DOM HANDLOWY - pochodzi ze sklepu domu towarowego przy ul. Robotniczej.
OBUWIE - boczny neon pochodzi ze sklepu obuwniczego z rogu ulic: Kościuszki i Stawowej. Ścianę wrocławskiego sklepu rozświetlał od lat 60. XX wieku.
FLORIAN - trafił na podwórko neonów ze Zgorzelca. Powstał w latach 70. i był szyldem Spółdzielni Kominiarskiej.
KINO - kino działało w latach 1948-2010 na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Ten niewielki neon pojawił się tam już w latach 50. ubiegłego wieku.
RUMCAJS - podobnie jak Hanka, pochodzi ze sklepu spożywczego Społem przy Powstańców Śląskich. Inspiracją do ich powstania były postacie literackie z czechosłowackiej powieści, a później serialu animowanego o Rozbójniku Rumcajsie.
MONTAŻ - pochodzi z dawnych hal produkcyjny z ul. Opolskiej. Właściwie funkcjonował jako ELEKTROMONTAŻ, na wystawie prezentowany jest w dwóch częściach.
GRAND HOTEL - to neon z hotelu o tej nazwie, który mieścił się przy ul. Piłsudskiego.
HANKA - jeden z piękniejszych neonów trafił do galerii neonów prosto ze sklepu Społem znajdującego się niegdyś przy ul. Powstańców Śląskich.
WROCŁAW GŁÓWNY - neon pochodzi znad wejścia do Dworca Głównego PKP we Wrocławiu. Po remoncie budynku zastąpiono go nowym.
KINO OGNISKO - napis rozświetlał wejście do dawnego kina na Karłowicach. Powstał na przełomie lat 50. i 60.
ELAM - pochodzi z z ulicy Chorwackiej, gdzie mieściły się przemysłowe budynki Zakładów Automatyki.
ELEKTRO - to pierwszy człon neonu, który w całości był ELEKTROMONTAŻEM z hal przemysłowych przy ul. Opolskiej.
KWIATY - neon dawnej kwiaciarni z Biskupina
HERMES - neon wisiał na pawilonie handlowym przy ul. Grabiszyńskiej
CUPRUM - dostał drugie życie w galerii neonów po tym, jak rozebrano biurowiec KGHM Cuprum przy pl. Jana Pawła II.

Tutaj znajdują się wrocławskie neony:

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto