Cała Polska będzie obchodzić rocznicę wybuchu II wojny światowej 1 września. Ale na Zaolziu, które przed wojną należało do Polski (obecnie po czeskiej stronie, tuż przy granicy), uroczyste obchody odbywają się już dziś. Powód: w tym miejscy padły przedwcześnie pierwsze strzały II wojny światowej.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
70 lat temu niemiecka grupa dywersyjna zaatakowała Mosty koło Jabłonkowa, gdzie miała opanować tunel kolejowy na Przełęczy Jabłonkowskiej i utrzymać go do czasu nadejścia regularnego wojska.

- Hitler planował atak na Polskę 26 sierpnia, ale w ostatniej chwili data napaści została zmieniona na 1 września. To tajemnicza sprawa, ale ten rozkaz nie dotarł do grupy dywersyjnej na Zaolziu, która zaatakowała dworzec kolejowy w Mostach. Dywersanci byli w szoku, że nie mieli wsparcia Wehrmachtu - mówi Jarosław Drużycki, koordynator polskiej części projektu "Pamięć nocy - pamięć dni. 1939-1945. Śląsk Cieszyński pod niemiecką okupacją i po sowieckim wyzwoleniu".

Grupę dywersyjną tworzyli Niemcy oraz mieszkańcy Jabłonkowa sympatyzujący z III Rzeszą bądź pochodzenia niemieckiego. Natarli od strony Słowacji, która była już w rękach hitlerowców.

- To byli ludzie wyszkoleni przez Albrechta Herznera, oficera Abwehry - tłumaczy Drużycki.

Niemiecka bojówka dywersyjna zajęła niewielką stację kolejową w Mostach. Dywersanci nie wiedzieli jednak, że znajduje się w niej stacja łączności. Pracująca w niej kobieta zawiadomiła polskich żołnierzy, którzy ostrzelali dywersantów i uniemożliwili im zdobycie tunelu.

Źródła historyczne podają, że dywersanci wzięli czterech polskich kolejarzy jako zakładników i postawili na parowozie, by w ten sposób chronić się przed strzałami polskich żołnierzy.

Gdy akcja dywersyjna zakończyła się fiaskiem, przedstawiciele stacjonującego przy granicy niemieckiego wojska... przeprosili Polaków za incydent. - Dywersanci chcieli uniemożliwić Polakom wysadzenie tunelu. Ale Polacy i tak go wysadzili już 1 września - mówi Jarosław Drużycki.

W Mostach odbędzie się dziś uroczystość wspomnieniowa pod patronatem ambasadora RP w Pradze Jana Pastwy oraz ambasadora Republiki Czeskiej w Warszawie Jana Sechtera.

Uczestnicy spotkania zobaczą rekonstrukcję historyczną ataku sprzed 70 lat. Przygotowała ją Sekcja Miłośników Militariów Cieszyńskiego Klubu Hobbystów.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!