18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wywiad z dyrektor PUP w Świętochłowicach

Sonia Cichoń
Wywiad z p. Hanną Przewoźniak dyrektor Powiatowego Urzędy Pracy w Świętochłowicach
Wywiad z p. Hanną Przewoźniak dyrektor Powiatowego Urzędy Pracy w Świętochłowicach Sonia Cichoń
Wywiad z dyrektor PUP w Świętochłowicach: Sprawdź, jak zmieniły się przepisy ustawy dla bezrobotnych. Panią Hannę Przewoźniak zapytaliśmy też o to, jakie sezonowe prace oferuje urząd w czasie wakacji.

Wywiad z dyrektor PUP w Świętochłowicach: praca sezonowa

Sonia Cichoń: Czy w okresie wakacyjnym pojawiają się jakieś nowe oferty pracy?
Hanna Przewoźniak: Są to oferty głównie pracy sezonowej - bo o takich tutaj mówimy - w branży budowlanej i usługowej. W tym roku nie mamy ofert dla młodzieży np. rozdawania ulotek czy zbierania owoców. Ale oczywiście jest szansa, że tego typu oferty jeszcze się u nas pojawią. Pamiętajmy, że to dopiero początek wakacji.
S.C.: Do kogo są skierowane oferty prac wakacyjnych?
H.P. Oferty pracy sezonowej skierowane są dla wszystkich, nie ma żadnych ograniczeń.
S.C.: Dużo ludzi z nich korzysta?
H.P.: Bardzo dużo osób korzysta, co nas cieszy.
S.C.: Czy w okresie wakacyjnym zmniejsza się bezrobocie w naszym mieście?
H.P.: Tak, tendencję spodku stopy bezrobocia odnotowujemy w całym kraju, również w naszym mieście. Zmniejsza się stopa bezrobocia także dzięki ofertom prac sezonowych. W tej chwili wynosi ona na koniec maja 17,4 proc. Trzeba zaznaczyć, że w Świętochłowicach bezrobocie spada regularnie od początku roku. W styczniu wynosiło 19 proc. Na początku roku zarejestrowanych było 2595 osób, a na koniec czerwca 2263 osoby. Bezrobotnych trochę ubyło.
S.C.: Na jakich warunkach są zatrudniane osoby podczas wakacji?
H.P.: Są to głównie umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Zdarzają się o umowy pracę, ale przeważają umowy zlecenia.
S.C.: Czy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świętochłowicach są organizowane imprezy typu "Wakacyjny kiermasz pracy"?
H.P.: Nie, my organizujemy Targi Pracy raz w roku, w maju lub czerwcu. Targi połączone są z ofertą edukacyjną.

Wywiad z dyrektor PUP w Świętochłowicach: aktualnie realizowane programy

S.C.: Jakie aktualnie programy są realizowane w PUP-ie?
H.P: Od 1 lipca realizujemy nowy projekt pod nazwą "Mój potencjał". Skierowany jest do osób do 30. roku życia. W tym projekcie przewidziane są zajęcia aktywnego poszukiwania pracy. W projekcie uczestniczyć będą 104 osoby. W ramach projektu 84 osoby zostaną skierowane na staże, natomiast 20 osób dodatkowo będzie mogło poza stażem także skorzystać ze szkoleń. W tym roku zakończyliśmy 2 projekty: projekt dla osób młodych "Kierunek praca" i dla osób po 50. roku życia "Dojrzały profesjonalizm". Trwały do marca i maja.
S.C.: Zgłosił się już ktoś do waszego nowego programu?
H.P.: 1 lipca rozpoczęliśmy rekrutację i czekamy na chętnych.
S.C.: Czy poza tym realizowane są jeszcze jakieś projekty?
H.P.: Cały czas realizujemy nasz projekt systemowy "Wykorzystaj szansę". Na realizację projektu w tym roku otrzymaliśmy 3 mln 184 tys. zł. W tej chwili osoby bezrobotne mogą skorzystać ze staży, dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz szkoleń indywidualnych z gwarancją zatrudnienia, jak również szkoleń grupowych. W trakcie realizacji są również projekty "Kierunek przedsiębiorczość" oraz "Innowacyjne wsparcie dla ciebie". Pierwszy z projektów skierowany jest do osób zainteresowanych założeniem własnej działalności gospodarczej. Projekt jest na etapie podpisywania umów i wypłacania dotacji. Natomiast projekt drugi kierujemy do osób długotrwale bezrobotnych, które jednocześnie korzystają z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej. Jest on realizowany w partnerstwie z CTC Polska Sp. z o.o. oraz z Powiatowym Urzędem Pracy w Zabrzu i Strzelcach Opolskich. Projekt jest w fazie testowania.

Wywiad z dyrektor PUP - zmiany w ustawie

S.C.: 27 maja weszły w życie nowe przepisy. Znowelizowano ustawę o promocji zatrudnienia. Co to oznacza dla bezrobotnych?
H.P.: Po pierwsze, u nas zmieniła się organizacja pracy. Pośrednikom pracy, doradcom zawodowym, specjalistom ds. rozwoju zawodowego i specjalistom ds. programów została powierzona funkcja doradcy klienta. Podzieliliśmy to na doradcę klienta indywidualnego - czyli dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, oraz na doradcę klienta instytucjonalnego - dla pracodawców i innych instytucji rynku pracy.
S.C.: Czy dzięki temu zmniejszą się kolejki?
H.P.: Tak, zdecydowanie. W naszym urzędzie pomocy będzie udzielało 8 doradców klienta i każdy bezrobotny będzie przychodził do jednego z nich. Mamy podział alfabetyczny. Dzięki temu klienci nie będą zmuszeni biegać do różnych pokoi, ale załatwią swoje sprawy w jednym miejscu.
S.C.: Co dokładnie oznacza pojęcie "profilowania pomocy bezrobotnym"?
H.P.: Profilowanie jest podstawą do udzielenia wsparcia bezrobotnemu. Występują 3 takie profile. W pierwszym osoba jest aktywna i potrzebuje od nas tylko pośrednictwa pracy - ofert pracy, a w uzasadnionych przypadkach poradnictwa zawodowego. W drugim profilu są osoby, które potrzebują naszego wsparcia. Profil ten obejmuje wszystkie usługi i instrumenty rynku pracy oraz działania aktywizacyjne. W profilu trzecim są osoby, tzw. oddalone od rynku pracy. Obowiązuje tu program Aktywizacja i Integracja, programy specjalne. Zlecamy działania aktywizacyjne, organizujemy pomoc razem z Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Aktualnie musimy każdej osobie przypisać profil pomocy.
S.C: Jeśli dobrze rozumiem, to oznacza, że w tym momencie każdy bezrobotny zostanie potraktowany w sposób indywidualny?
H.P.: Oczywiście. Dodatkowo od 27 maja funkcjonują nowe instrumenty, których wcześniej nie było. Bezrobotny do 30. roku życia może skorzystać z bonu na zasiedlenie, zatrudnienie, szkolenie i staż. Pracodawca może uzyskać środki zwane "grantem" na utworzenie stanowiska pracy w formie telepracy, skierowanego bezrobotnego rodzica powracającego na rynek pracy, świadczenie aktywizacyjne, refundację kosztów poniesionych na składki na ubezpieczenia społeczne bezrobotnych do 30. roku , którzy podejmują zatrudnienie po raz pierwszy w życiu oraz dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego powyżej 50. roku życia.
S.C.: Czyli jednym słowem - dużo zmian.
H.P.: Tak, czekaliśmy na nie. Istnieje jeszcze możliwość otrzymania pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz pożyczki na utworzenie stanowiska pracy.
S.C.: Wszystkie zmiany są z korzyścią dla bezrobotnych?
H.P.: Oczywiście, że tak. Zachęcamy do korzystania z nich.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto