Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Górnik nie żyje, dwóch jest rannych [tąpnięcie na Śląsku 10. 11. 2018]

zal
Tąpnięcie w kopalni Mysłowice-Wesoła. Koniec akcji poszukiwawczej. Niestety odnaleziony górnik nie żyje, dwóch jest rannych. Do wstrząsu doszło w sobotni poranek 10 listopada 2018 r. [wstrząs na Śląsku]

AKTUALIZACJA godz. 15:00

Niestety, odnaleziony 35-letni górnik nie żyje. Dwie osoby ranne w wieku 35 i 45 lat trafiły do szpitali w Sosnowcu [św. Barbary] i do Katowic [Murcki]. Górnik przetransportowany do katowickiego szpitala najprawdopodobniej jeszcze dziś wróci do domu.

Do wstrząsu doszło w sobotę 10 listopada o godz. 10:26 na terenie kopalni KWK Mysłowice-Wesoła, w rejonie ściany wydobywczej 665 m pod ziemią. Zatrzęsło blokami i domami na ogromnej powierzchni. Odczuli go mieszkańcy m.in. Mysłowic, Lędzin, Bierunia, Jaworzna, Chełma Ślaskiego. Wstrząs miał siłę 3.2 Richtera.

Piotr Bojarski, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej...

Po tąpnięciu z zagrożonego rejonu kopalni ewakuowano na powierzchnię 20 górników - w tym dwóch rannych. Jeden został wówczas pod ziemią. Przez kilka godzin trwała akcja poszukiwawcza. Niestety, odnaleziony 35-letni górnik nie żyje - zmarł na skutek doznanych obrażeń.

- Wyrobisko, w rejonie którego doszło do wstrząsu, jest częściowo zniszczone. We wtorek zaplanowano wizję lokalną tego miejsca, wówczas będziemy mogli powiedzieć coś więcej - mówi Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej.

Jak dodaje wstrząs, do którego doszło na kopalni Mysłowice Wesoła, był bardzo silny, porównywalny do tego sprzed kilku dni, który miał miejsce na kopalni Budryk w Ornontowicach.

Zagraniczny serwis emsc-csem zarejestrował ten wstrząs! Zobacz szczegóły:

Do poprzedniego groźnego wstrząsu w KWK Wesoła doszło niemal równo rok temu, w listopadzie 2017 roku. Siedmiu górników zostało wówczas rannych [tutaj więcej o tym zdarzeniu].

AKTUALIZACJA godz. 14:00

Wciąż trwają poszukiwania zaginionej osoby, natomiast dwaj ranni górnicy zostali przetransportowani do szpitala.
Za pół godziny będzie zorganizowany briefing prasowa - podczas którego powinniśmy się dowiedzieć nieco więcej.

AKTUALIZACJA godz. 12:30

Z zagrożonego rejonu kopalni udało się wyprowadzić na powierzchnię 20 górników - wśród nich jest dwóch rannych. Są przytomni, w tej chwili są badani.

Jeden górnik nie wyjechał na powierzchnię. W kopalni wciąż trwa akcja poszukiwawcza.

Więcej o akcji napiszemy tutaj wkrótce.


Wcześniej pisaliśmy...

Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Akcja poszukiwawcza, jeden górnik wciąż pod ziemią [tąpnięcie na Śląsku 10. 11. 2018]

Udało się ewakuować górników z zagrożonego rejonu kopalni, trwają wciąż poszukiwania jednego z nich.

Wkrótce więcej informacji.

To już kolejne w ostatnich dniach silne tąpnięcie na Śląsku. Z ostatnim mieliśmy do czynienia w czwartek 8 listopada [więcej informacji TUTAJ].

Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat w GZW skatalogowane w bazie danych GIG:

1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2x109 J (Joula)
1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x109 J
1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x109 J
2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x109 J
2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x109 J

W skali Richtera magnituda tych wstrząsów wyniosła od 3.8 do 4.0.

Na Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestrowane jest w obszarze wzdłuż uskoku Kłodnickiego.

Uskok Kłodnicki rozciągają się od Katowic w kierunku Zabrza po Knurów, w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich gdzie miał miejsce ostatni zarejestrowany silny wstrząs z dnia 9 lutego 2010 o energii sejsmicznej 3x109 J.

Najsilniejszy wstrząs związany z wpływem eksploatacji górniczej miał miejsce w roku 1980r – Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, magnituda wstrząsu M=4,6.

Według danych WUG w bieżącym roku najtragiczniejsze zdarzenie na kopalni odnotowano 5 maja w Kopalni Zofiówka w Jastrzębiu - Zdroju. Wówczas śmierć poniosło pięciu górników, a czterech zostało rannych. Górnicy zaginęli po niezwykle silnym wstrząsie o mocy 4 w skali Richtera 900 m pod ziemią. Według danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej do tąpnięcia o energii E=1,9x10^8 J (ok. 3,4 stopnia w skali Richtera) doszło po na poziomie 900 m kopalni Zofiówka, gdy pod ziemią pracowało 250 osób. Jednak w rejonie zagrożenia przebywało 11 górników. Czterech wyjechało na powierzchnię samodzielnie, do kolejnych dwóch ratownikom udało się dotrzeć 5 godzin od rozpoczęcia akcji. Ostatni górnik został odnaleziony w 13 dobie od wstrząsu.

W 2016 roku najbardziej tragiczne zdarzenia miało miejsce po tąpnięciu w w KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Zakłady Górnicze „Rudna” . Zginęło tam 8 górników, a 21 zostało rannych. Zdarzenie to miało miejsce w Polkowicach 29 listopada 2016 roku.

Tąpnięcie, spowodowane wstrząsem górotworu o energii 1,0 x 108J i wypadek zbiorowy, miały miejsce w polach eksploatacyjnych XXI/2 i XXI/1 oddziału G-23 oraz w wyrobiskach komór maszyn ciężkich KMC oddziału C-23 w rejonie Rudna Północna, na głębokości ok. 1130 m.

Po wstrząsach dwudziestu pracowników z lekkimi obrażeniami samodzielnie wycofało się z zagrożonego rejonu. Akcję ratowniczą prowadzono przez ok. 24 godziny z udziałem 29 zastępów ratowniczych własnych i z Jednostki Ratownictwa Górniczo Hutniczego z Sobina przy współudziale czterech lekarzy ratowników. Akcja polegała na penetrowaniu wyrobisk przez zastępy ratownicze w celu zlokalizowania pozostałych poszkodowanych oraz ręcznym przebieraniu urobku w celu ich uwolnienia. Akcję ratowniczą zakończono o godzinie 2120 dnia 30.11.2016 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto