Marilyn Monroe Marilyn Monroe

(© Milton Greene, DESA)

Zdjęcia słynnej aktorki zobaczymy na wystawie "Dzień Dobry Marilyn", która zostanie otwarta we Wrocławiu 4 lipca. Wstęp będzie bezpłatny.

Zobacz też: Na wystawę zdjęć Marilyn Monroe musimy poczekać do wiosny 2015 roku

Od 4 lipca do 15 sierpnia we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia będzie można oglądać wystawę zatytułowaną "Dzień Dobry Marilyn" ze zdjęciami słynnej aktorki. Zobaczymy tam 142 zdjęcia zrealizowane w latach ’50, ’60, ’70, i ’80 XX wieku. Wystawa będzie zlokalizowana w Sali Wielofunkcyjnej Wrocławskiego centrum Kongresowego. W prowadzącym do niej foyer pojawią się interaktywne atrakcje dla odwiedzających, m.in. miejsce do samodzielnego wykonywania zdjęć. Wystawa wzbogacona będzie o niecodzienną scenografię, która przeniesie nas w klimat lat 60. Pojawi się garderoba, elementy wyposażenia planu filcowego czy różowy Cadillac z 1957 roku. Wstęp będzie bezpłatny. To pierwsza z serii planowanych wystaw.

Przypomnijmy, do Wrocławia trafiły w sumie trzy tysiące zdjęć amerykańskich gwiazd kina (w tym Marilyn Monroe), które posiada Hala Stulecia, znajdzie się pod ochroną Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Jak informuje Radio Wrocław, decyzja w tej sprawie zapadła w piątek. Tym samym fotografie staną się "dobrem narodowym kultury polskiej".

Zdjęcia Marilyn Monroe zostały wylicytowane za 6,4 mln zł w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum. Fotografie autorstwa Miltona H. Greene'a kupiło Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa Sp. z o. o. dzięki wsparciu funduszy unijnych (nagrody im. Meliny Mercouri, przyznawanej miastom, które otrzymały tytuł Europejskiej Stolicy Kultury) oraz ze środków prywatnych sponsorów. Kolekcja obejmuje 3 tys. 283 odbitki powstałe w latach 50. XX wieku podczas sesji zdjęciowych oraz fotografii z planów filmowych i eventów. Po wykonaniu prac konserwatorskich już wiadomo, że nie zobaczymy całej ekspozycji i nie przez cały rok.

Szczegółowe wytyczne dotyczące kolekcji zdjęć można przeczytać TUTAJ

Zobacz też: Marihuana w domu spokojnej starości

gloswielkopolski.pl

Filmy

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!