18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W budynku po szybie Bończyk kopalni Mysłowice za rok zjemy obiad

Monika Chruścińska
Ponad 100-letni szyb Bończyk ma szansę na drugą młodość. W ceglanych murach transformatorowni powstają sale bankietowo-konferencyjne. Z kolei w budynku po maszynie wyciągowej za dwa lata otwarta zostanie restauracja z salą wizualną i muzeum w podziemiu. Inwestor dostawi do nich jeszcze dwa obiekty od podstaw - pierwszy w miejscu wyburzonej wieży szybowej, drugi - niewielki hotel - już w nowoczesnym stylu.

- Mam nadzieję, że to będzie perełka, jakiej dotąd w Mysłowicach nie było - zachwala inwestycję Maciej Sikora, właściciel Auto-Baru i Pubu Braks, znajdującego się w sąsiedztwie zabudowań byłego szybu. Jest już trzecim jego właścicielem od czasu, kiedy kopalnia zakończyła tu wydobycie. Kiedy nabywał teren, budynki - regularnie rozkradane przez złomiarzy - stopniowo popadały w ruinę. - Uratowałem je właściwie w ostatniej chwili. Niestety wieży szybowej i maszyny wyciągowej już nie było - żałuje mysłowiczanin.

Zachowały się jedynie oryginalne mury i dach kompleksu obiektów oraz podziemna część szybu. Okna trzeba było wymienić, ale dwa z oryginalnie zachowanych zostaną wmurowane w części piwnicznej jako ekspozycje powstającego tu muzeum górnictwa. Z czasem dołączą do nich sprowadzone z kopalń urządzenia górnicze i bryły węgla imitujące ścianę węglową. Popijając kawę zwiedzać będzie można także oszklone podszybie. W murach transformatorowni powstaną sale, w których organizowane będą przyjęcia - od wesel po konferencje biznesowe i bankiety. Pierwsze imprezy odbędą się tu już w drugiej połowie 2012 roku.
- Już mamy zlecenia na 10 imprez - przyznaje Sikora. W kolejnych latach właściciel pubu Braks dostawi do kompleksu jeszcze hotel na około 50 łóżek.

Warto przypomnieć, że zakończenie adaptacji pierwszego budynku po szybie zbiegnie się z zamknięciem kopalni Ruch Mysłowice. Jej teren na początku 2012 ma zostać wystawiony na sprzedaż. To 40 hektarów obszaru w sercu miasta. - Mam nadzieję, że znajdą się chętni zainwestować w teren, nim budynki popadną w ruinę - mówi Sikora.

Co powinno powstać na terenach po kopalni Ruch Mysłowice? Komentujcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto