Strażak z Mysłowic uratował dziecko przez telefon. W czwartek, 21 maja, podczas uroczystości obchodów Dnia Strażaka Komendy Miejskiej PSP w Katowicach został wyróżniony nagrodą Ministra Spraw Wewnętrznych.

Strażak z Mysłowic uratował dziecko: Razem z mł. asp. asp. Jakubem Skalmierskim nagrodzony został również mł. bryg. Tomasz Korczak.

Pierwszy to strażak Komendy Miejskiej PSP w Mysłowicach. W środę, 13 maja, akurat wziął za kolegę dyżur, kiedy pod numer alarmowy zadzwonił zaniepokojony mężczyzna. "Dziecko dusi się, co mamy robić?" - usłyszał w słuchawce. I zachowując zimną krew, przez telefon, krok po kroku, poinstruował, jak ratować życie dziecka. Polecił swoim rozmówcom, by wzięli niemowlę na ręce, oparli główkę na kolanach, następnie kilkakrotnie uderzyli je w okolicach łopatki. W międzyczasie zadysponował na miejsce zdarzenia zespół państwowego ratownictwa medycznego.

Mł. bryg. Tomasz Korczak to strażak Komendy Miejskiej PSP w Katowicach z 22-letnim stażem służby. Telefon podobny do tego, który miał mł. asp. Skalmierski, odebrał dokładnie 4 maja. - Zadzwoniła roztrzęsiona kobieta. Mówiła, że jej 2-miesięczne dziecko zakrztusiło się śliną - opowiada. - Na początku musiałem wydobyć informację, co dokładnie się stało. Potem zacząłem tłumaczyć, jak kobieta ma wykonać sztuczne oddychanie u dziecka - wspomina.

To czego nie zapomni do końca życia, to moment, w którym usłyszał przez telefon płacz dziecka. - Wtedy wiedziałem, że dziecko jest już przytomne, oddycha i sam odetchnąłem z ulgą - mówi. - Jako strażacy nie jesteśmy przyzwyczajeni do odbierania takich telefonów. Radzimy sobie z pożarami, przyjmowaniem zgłoszeń wypadków, ale takie telefony, jak ten 4 maja, rzadko się zdarzają - podkreśla.

Obaj strażacy zostali w czwartek, 21 maja, wyróżnieni na obchodach Dnia Strażaka Komendy Miejskiej PSP w Katowicach nagrodą Ministra Spraw Wewnętrznych. - Nie czujemy się w żaden sposób bohaterami, wykonywaliśmy swoją pracę. Trafiło akurat na nas i cieszymy się, że wszystko zakończyło się szczęśliwie - mówili skromnie.

Podczas uroczystości przyznano także nominacje na wyższe stopnie służbowe, a wyróżniających się w służbie i osoby wspierające działania straży pożarnej w Katowicach uhonorowano odznaczeniami państwowymi i resortowymi oraz medalami m.in.: za długoletnią służbę i za zasługi dla pożarnictwa.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!