Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stary szpital Żory: Szpital przetrwał ponad 100 lat! Pamiętacie ten budynek?

Katarzyna Śleziona
Szpital przetrwał ponad 100 lat! Pamiętacie ten budynek?
Szpital przetrwał ponad 100 lat! Pamiętacie ten budynek?
Stary szpital Żory: Szpital przetrwał ponad 100 lat! Trudno uwierzyć, że w 1885 r. zapadła decyzja o budowie szpitala. Budynek jednak nie przetrwał. Zburzono go w 2010 roku. Pamiętacie ten budynek? Poznaj historię tego miejsca. Co mamy dzisiaj? Zobaczcie archiwalne zdjęcia: Muzeum Miejskie w Żorach, Kaka, arc.

Stary szpital Żory: Szpital przetrwał ponad 100 lat! Pamiętacie ten budynek?

W 1885 roku zapadła decyzja o budowie szpitala w Żorach. Na posiedzeniu Rady Miejskiej przedstawiono projekt lecznicy, wybrano komitet budowy, wybrano działkę w dzisiejszym Śródmieściu, oszacowano koszty budowy - 18 tys. marek. Budowa ruszyła. Budynek szpitala przy ul. Męczenników Oświęcimskich przetrwał do stycznia 2010 roku, gdy rozpoczęło się jego wyburzanie. Od kilku lat lecznica stała pusta. Nie było szans, aby ją uratować. Dziś poszpitalny teren wielkości ponad 9900 m kw. stoi pusty i póki co nie jest nim zainteresowany żaden inwestor. Dzisiaj żorzanie leczą się szpitalu przy ul. Dąbrowskiego. Wielu pamięta jednak stary szpital...

Starania o szpital już od 1817 roku

Pierwsze "przymiarki" do budowy szpitala trwały już od 1817 roku. Miejscowi urzędnicy zamierzali na ten cel przeznaczyć dawniej wypalony lazaret, odbudować go i połączyć z przytułkiem, aby stworzyć szpital dla podróżujących, biednych i prostych ludzi. Aby te plany urzeczywistnić, w mieście musiał zjawić się dyplomowany lekarz. Wielu radnym ten pomysł się nie podobał. Uważali, że jeśli miasto przez stulecia przetrwało bez szpitala, to i teraz też bez niego się obejdzie. Tymczasem Rejencja Królewska chciała doprowadzić do powstania szpitala i na ten cel zaoferowała kwotę 233,5 talara z podatków komunalnych. W 1823 r. zjawił się także dr Biedermann, który zaczął działać w salach przytułku - tam mieścił się zakład leczniczy.

W 1828 r. magistrat postanowił szukać dodatkowych opłat na zakup lekarstw, wynagrodzenia dla personelu medycznego z podatków od rzemieślników i czeladników. W budynku szpitala powstały trzy izby chorych, a nawet mieszkanie dla pielęgniarki. Ok. 1830 r. w lecznicy leczyło się 67 chorych.

W końcu, w 1884 r., dzięki wsparciu różnych środowisk powstał projekt budowy lecznicy - inwestycją zajął się mistrz Piecuch. Na przełomie XIX i XX wieku (do I wojny światowej) pracowali tu lekarze: dr Blimmenreich, dr Łata i dr Gładysz.

Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Chluba miasta, szpital rośnie w siłę

W 1885 roku szpital ruszył z działalnością. - W sześciu salach szpitalnych mieściło się 12 łóżek dla chorych, a pozostałe pomieszczenia służyły jako mieszkania dla personelu. Za budynkiem głównym znajdował się pawilon dla zakaźnie chorych, zbudowany 10 lat później - mówi Jan Delowicz, dokumentalista z żorskiego muzeum. W obydwu budynkach pracowały siostry boromeuszki w roli pielęgniarek. Do 1939 r. liczba łóżek wzrosła do 40. Działania wojenne przerwały działalność placówki. W marcu 1945 r. budynek główny został zniszczony.

Częściowo ocalał pawilon chorób zakaźnych. Po rozbiórce zniszczonego budynku, zbudowano nowy. Odbudowę zakończono w 1948 roku. Wkrótce zaczęły działać oddziały: chirurgiczny i wewnętrzny oraz położniczy.

Co ciekawe, 1 maja 1966 r. obok szpitala otwarto Stację Pogotowia Ratunkowego. - Pod koniec lat 70. XX wieku połączono starą część szpitala - z czerwonej cegły i nową - powojenną część specjalnym korytarzem. Wkrótce doczekaliśmy się w mieście oddziału dziecięcego - dodaje Delowicz.

Końcem sierpnia 2003 r. zakończyła się całkowita przeprowadzka ze starego szpitala do nowej lecznicy przy ul. Dąbrowskiego. W starym budynku zamierzano m.in. utworzyć filię wyższej uczelni. Kiedy ten pomysł nie wypalił, postanowiono podzielić teren wokół budynku i go sprzedać. Nie znalazł się żaden kupiec. Na początku 2010 r. budynek dawnego szpitala wyburzono, a gruz posłużył jako materiał do budowy drugiego odcinka Obwodnicy Północnej Żor. Do dzisiaj teren po dawnej lecznicy stoi pusty i czeka na inwestora. Mówiło się już, że powstanie tu m.in. mediateka, czy mała dzielnica mieszkaniowa.

Czekamy na kolejny remont w 2016 roku

Dziś w Żorach działa jeden szpital przy ul. Dąbrowskiego. Od 2004 r. po przekształceniu działa jako spółka prawa handlowego ze 100-proc. udziałem miasta. Lecznica posiada sześć oddziałów. W ostatnich latach zachodziły olbrzymie zmiany. Budynek m.in. docieplono, odnowiono porodówkę, powstał oddział chirurgii krótkoterminowej. Mówi się, że kolejny, spory remont w szpitalu czeka nas w przyszłym roku.

Szpital przy ul. Dąbrowskiego liczy sześć oddziałów. Znajduje się w nich 166 łóżek. Jak informują w szpitalu: "W ciągu roku hospitalizujemy i leczymy 6 tys. osób, w tym 900 dzieci. Przeprowadzamy tysiąc zabiegów operacyjnych, a także towarzyszymy narodzinom 1 tysiąca noworodków. Wykonujemy 150 tysięcy badań laboratoryjnych, a także 15 tysięcy zdjęć rentgenowskich i 4 tysiące badań ultrasonograficznych".

* Na podstawie: "Historia Miasta Żory na Górnym Śląsku. A. Weltzel

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto