Jak głosować w wyborach na prezydenta 2015? Jak głosować w wyborach na prezydenta 2015?

Jak głosować w wyborach na prezydenta 2015? (© MARIUSZ KAPALA / GAZETA LUBUSKA)

24 maja czeka nas druga tura wyborów na prezydenta 2015. Wygra ten z kandydatów, który otrzyma więcej głosów.

Sprawdźcie, jak głosować w wyborach prezydenckich 2015W wyborczej dogrywce zmierzy się dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze zdobyli najwięcej głosów. Są to Andrzej Duda z Prawa i Sprawiedliwości i urzędujący prezydent Bronisław Komorowski (33,77 proc.), popierany przez Platformę Obywatelską. Kampania wyborcza zakończy się 22 maja o północy. Od soboty do końca niedzielnego głosowania będzie obowiązywać cisza wyborcza. Oznacza ona zakaz agitacji na rzecz któregokolwiek z kandydatów albo partii lub komitetów wyborczych.

Czytaj też:
Zobacz, jak dużo wiesz o prezydentach Polski [QUIZ]


Głosowanie odbędzie się w niedzielę, 24 maja, w godz. 7-21, chyba że ze względu na różne techniczne problemy cisza zostanie przedłużona. Dopiero potem w mediach pojawią się wstępne sondażowe wyniki wyborów. Wygra ten z kandydatów, który otrzyma więcej głosów.

Głosujemy tylko na jednego z wymienionych na liście kandydatów, stawiając na kartce wyborczej przy jego nazwisku znak X, po lewej stronie. Wyjście poza wyznaczoną kratkę, dopisywanie jakichkolwiek innych treści lub brak znaczka X oznacza oddanie nieważnego głosu. Kartkę wyborczą wrzucamy do urny.

Głosowanie poza miejscem zameldowania

Z wielu różnych przyczyn może jednak dojść do sytuacji, w której 24 maja nie będziemy znajdować się w swoim miejscu zameldowania, gdzie w typowych warunkach w odpowiedniej komisji możemy oddać swój głos. To wcale jednak nie oznacza, że nie możemy głosować. Jest kilka procedur, które umożliwią nam wybór swojego kandydata poza miejscem zamieszkania.

Pierwsza możliwość to złożenie wniosku o dopisanie do listy wyborców na obszarze gminy, w której będziemy przebywali w dniu wyborów. Taką prośbę trzeba złożyć w urzędzie gminy, w której planujemy w dniu wyborów zagłosować. Powinniśmy to zrobić najpóźniej na pięć dni przed wyborami. Oczywiście po prawidłowym złożeniu podania urząd gminy, którą będziemy wizytować, zawiadamia nasz właściwy urząd gminy o zmianie. Ten ma w obowiązku skreślić nas ze spisu wyborców na terenie gminy zameldowania.

Natomiast gdy chcemy zmienić miejsce pobytu tuż przed dniem wyborów, na swoje żądanie dostaniemy w urzędzie gminy, w której jesteśmy zameldowani dwa zaświadczenia: o prawie do głosowania w dniu głosowania . Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania trzeba złożyć w urzędzie gminy swojego miejsca zameldowania, najpóźniej na dwa dni przed dniem wyborów. Tak samo jak w poprzednim przypadku, zostajemy też automatycznie skreśleni ze spisu wyborców na terenie gminy miejsca zameldowania.

Gdy miejsce pobytu ulega zmianie po przeprowadzeniu tzw. pierwszej tury wyborów, na swoje żądanie zgłoszone w sposób identyczny jak wyżej opisany możemy liczyć na zaświadczenie o prawie do głosowanie w drugiej turze wyborów.

Niestety w przypadku zgubienia zaświadczenia o prawie do głosowania, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  lunek (gość)

  wiedziałem że Andrzej Duda wygra i bardzo dobrze
  niż ten osioł i analfabeta napisał bul zamiast ból
  chociaż i tak nie chodzę na wybory
  ale wszystkim mówiłem że Andrzej Duda wygra