Przez trzy lata kopalnię Guido odwiedziło okolo 150 tysięcy turystów Przez trzy lata kopalnię Guido odwiedziło okolo 150 tysięcy turystów

Przez trzy lata kopalnię Guido odwiedziło okolo 150 tysięcy turystów. (© fot. Mikołaj Suchan.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Kopalniane szyby są nieodłącznym elementem krajobrazu Rudy Śląskiej, ale o tym jak wygląda podziemna część kopalni wiedzą tylko zatrudnieni tam górnicy. Mieszkańcy miasta i odwiedzający ich goście, mogą podziemne chodniki zobaczyć na własne oczy tuż za miedzą - w Zabrzu.

Udostępniono tam dla turystów nieczynną już kopalnię Guido. Zwiedzający mogą wsiąść do górniczej windy i zjechać pod ziemię - na poziom 320 metrów.

- Wrażenie jest niesamowite - powiedziała nam Karolina Kobylnicka, która kilka dni temu odwiedziła tę kopalnię.

Sąsiedzi prężnie rozwijają turystykę poprzemysłową. Urzędnicy tamtejszego magistratu napisali projekt "Zabrze - kopalnia możliwości. Promocja oferty turystycznej miasta".

- Celem przedsięwzięcia jest wykreowanie silnej marki miasta jako ośrodka turystyki poprzemysłowej w oparciu o promocję markowych produktów turystycznych: skansenu górniczego Królowa Luiza, zabytkowej kopalni Guido oraz realizacja projektu "Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Poprzemysłowej" - mówi Łucja Zawadzka, zastępca naczelnika Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta UM w Zabrzu.

Na realizację tego przedsięwzięcia uzyskano maksymalne dofinansowanie z funduszy europejskich. Pokryją one 85 proc. wartości projektu, który będzie w sumie kosztował 630 tys. zł (dofinansowanie to 540 tys. zł).

W ramach kampanii promującą poprzemysłową turystykę powstanie m.in. elektroniczny przewodnik po największych atrakcjach (ze szczególnym uwzględnieniem kopalni Guido, skansenu Królowa Luiza i sztolni dziedzicznej). W planach jest też wydanie kart w 3D, dzięki którym będzie się można przenieść w wirtualny trzeci wymiar i zobaczyć poprzemysłowe perełki.

- Elektroniczny przewodnik będzie trochę przypominał GPS, bo zaproponujemy turystom różne trasy, dzięki którym zwiedzą nasze zabytki, instytucje kultury czy ciekawe miejsca w mieście - tłumaczy Łucja Zawadzka.

Elektroniczny przewodnik ma być dostępny na stronie Urzędu Miejskiego w Zabrzu we wrześniu.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!