Zamek Hochbergów w Pszczynie to jedna z nielicznych tak świetnie zachowanych rezydencji w Europie Zamek Hochbergów w Pszczynie to jedna z nielicznych tak świetnie zachowanych rezydencji w Europie

Zamek Hochbergów w Pszczynie to jedna z nielicznych tak świetnie zachowanych rezydencji w Europie. (© fot. Arkadiusz Ławrywianiec.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zamek książąt pszczyńskich ostatnią swoją przebudowę przeżył w drugiej połowie XIX wieku. Jego ówczesny właściciel Jan Henryk XI Hochberg nadał mu z pomocą francuskiego architekta Destailleura kostium architektury francuskiej z XVII wieku.

Rezydencję rozbudowano o westybul z trzybiegową klatką schodową i okazałą jadalnią, nazywaną - od dwóch znajdujących się tam ogromnych luster (po 14 m kw. każde) - Salą Lustrzaną. W tym kształcie zamek przetrwał do naszych czasów.

Do lat 90. zeszłego wieku mieściło się w nim muzeum wnętrz zabytkowych prezentujące wnętrza z różnych epok. W tej ostatniej dekadzie postanowiono przywrócić rezydencji jej wygląd z początku XX w. Tym bardziej, że można to było zrobić używając oryginalnego wyposażenia, które zachowało się aż w 80 procentach. Za niezwykle pieczołowicie przeprowadzoną rekonstrukcję muzeum otrzymało honorową nagrodę Europa Nostra.

Na koniec tych metamorfoz pszczyńscy muzealnicy zostawili przywrócenie pałacowi blasku z zewnątrz. Zabytkowych elewacji nikt nie ruszał od przeszło 130 lat. Spadające tynki i gzymsy, spękane i uszkodzone dekoracje kamienne, zawilgocenie piwnic z powodu braku odwodnienia, a także zagrożenia budowlane na tarasach wokół pałacu aż się prosiły o gruntowny remont. Jego koszt zamknął się kwotą 8, 6 mln zł, z czego 5,1 mln zł to dofinansowanie z funduszy europejskich. W ciągu dwóch lat żmudnych prac konserwatorsko-remontowych pszczyńska rezydencja odzyskała dawną urodę, a także ułatwiono dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym i dzięki przebudowie tarasów powiększono możliwości działalności Muzeum. Przy okazji przywrócono w oknach pałacowych drewniane żaluzje, których nie było tu od czasów II wojny, odkryto pierwotne wejście do zamku, a także tunel ewakuacyjny, którego fragment można oglądać teraz na zachodnim tarasie.

Obecnie podobne metamorfozy zaczęły się w stajniach książęcych, które staną się nowym obiektem kulturalno-muzealnym Pszczyny, podnosząc jej atrakcyjność dla zwiedzających. Tutaj koszty wyniosą 11,3 mln zł, z czego 9,5 mln będzie dotacji europejskiej.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!