Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przetrwa Śląsk zamożny

Adrian Ołdak
Trzeba się bogacić i poznawać region, jego historię i tradycję - to wnioski, jakie płyną z debaty nad kondycją tożsamości śląskiej i jej wpływem na budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Trzeba się bogacić i poznawać region, jego historię i tradycję - to wnioski, jakie płyną z debaty nad kondycją tożsamości śląskiej i jej wpływem na budowanie społeczeństwa obywatelskiego.
Zgromadziła ona wybitne postaci, od lat zajmujące się sprawami Śląska: reżysera Kazimierza Kutza, socjologa prof. Marka Szczepańskiego, szefa Ruchu Autonomii Śląska Jerzego Gorzelika, publicystę Michała Smolorza i dziennikarza telewizyjnego Kamila Durczoka. Debatę przygotowała w zameczku w Promnicach Loża Katowicka Business Centre Club.

- Gen śląski jest słaby. Łatwo go zarazić wirusem - rozpoczął prowokacyjnie Michał Smolorz, narzekając, że śląska kultura objawia się głównie w miejscowej odmianie disco polo. Jego zdaniem, kultura śląska przez lata była zasilana przez państwo. Gdy tego w ostatnich 20 latach zabrakło, ujawniła się kulturowa tandeta.

Jerzy Gorzelik skrytykował śląskie elity, które śnią, aby znaleźć się w politycznym centrum, czyli w Warszawie, zamiast pracować na Śląsku.

- Elity warszawskie mam w dupie - skomentował to dosadnym językiem Kazimierz Kutz. - Ślązacy przez sześć wieków żyli u obcych. Śląsk to ugór, to plebs, który nie miał własnej klasy wyższej. Ślązacy nie mogli się edukować, nie mogli się bogacić. Jeśli zrobią to teraz, Kutz jest spokojny o śląską tożsamość.

Rozmówcy podkreślali, że paradoksalnie, właśnie dzięki plebejskości Ślązacy zachowali swoje oblicze. Gdyby nie ona, byliby Niemcami lub Czechami. Jej czas już jednak się skończył i pora budować śląską klasę średnią.

- 20 lat temu, gdy pierwszy raz oglądałem niezafałszowane dane o liczbie śląskich uczniów, którzy wybierają licea, przeraziłem się. Było to zaledwie 18,9 proc. Trzy razy mniej niż w Warszawie - wspominał prof. Marek Szczepański. - A wiadomo, że to liceum nadaje człowiekowi ogłady, jest przedsionkiem klasy średniej.

Od tego czasu wiele się zmieniło. Na Śląsku studiuje aż pięć raz więcej młodych ludzi niż w roku 1989. - Wiadomo, że poziom kształcenia jest różny. Liczebność kadry profesorskiej wzrosła zaledwie o 7 proc., ale liczy się fakt - ocenił.

Szczepański wymienił pięć czynników, na których opiera się społeczeństwo obywatelskie. Demokracja i rynek - zdają egzamin. Uczestnictwo społeczne, zaufanie, tolerancja - z tym jest już znacznie gorzej.
Kamil Durczok, umiejętnie wtrącający w debacie słowa z gwary śląskiej, mówił o odpowiedzialności mediów za stan śląskiej tożsamości. Apelował jednak o wyrozumiałość, bo telewizje prywatne muszą się liczyć z rachunkiem ekonomicznym, a publiczna ogranicza tematykę regionalną.

Aby więc śląska tożsamość miała się dobrze, Ślązakom potrzeba zamożności klasy średniej, odpowiedniego kształcenia i... - charyzmatycznego przywódcy - skomentował wojewoda Zygmunt Łukaszczyk.

Cezary Śląskiego Biznesu 2009

Podczas spotkania w Promnicach ogłoszono nominacje do Statuetki Cezara Śląskiego Biznesu.
W konkursie biorą udział firmy zrzeszone w Loży Katowickiej, Bielskiej i Częstochowskiej Business Centre Club. Celem nagrody jest promowanie rodzimej przedsiębiorczości.
O wyróżnieniach decyduje kapituła biorąca pod uwagę takie kryteria kondycji finansowej firmy jak: przychód, zysk, eksport, jakość wyrobów, certyfikaty, technologie, w tym proekologiczne. Punktowana jest także działalność charytatywna i aktywność w środowisku przedsiębiorców.

Nominacje otrzymały:
Energoprojekt Katowice SA
GC Investment Sp. z o. o. Katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego "Budus" SA
PZH Baltimpex Telecom Tomasz Mikołaj Joachimiak Polskie Sieci Energetyczne - Południe SA w Katowicach
Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe Proinstal Sp. z o. o.
Remag SA
Śląskie Centrum Logistyki SA
TM Steel Sp. z o. o.
TUV Nord Polska
Sp. z o. o.
UPOS System Sp. z o. o. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe UTEX Sp. z o. o.

Z tego grona zostanie wybranych siedmiu laureatów. Poznamy ich podczas uroczystej gali 30 sierpnia w zameczku w Promnicach. Wydarzeniu patronuje "Polska Dziennik Zachodni".

Ostre Pióra
Loże Katowicka i Bielska BCC przyznały nagrody Ostre Pióro za krzewienie w mediach tematyki ekonomicznej i zasad wolnego rynku. Ostre Pióra Loży Katowickiej otrzymali dziennikarze: nasz redakcyjny kolega Mariusz Urbanke i Józef Wycisk z Polskiego Radia Katowice.
Specjalne Ostre Pióra przypadły w udziale Zenonowi Nowakowi, prezesowi Polskapresse Oddział Prasa Śląska, wydawcy "Polski Dziennika Zachodniego", oraz Kamilowi Durczokowi, dziennikarzowi TVN, felietoniście naszej gazety. Ostre Pióro Loży Bielskiej otrzymał Wojciech Trzcionka, redaktor naczelny internetowej Gazetycodzinnej.pl oraz Marcin Tomana, szef Wizja.net.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przetrwa Śląsk zamożny - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto