Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prymas: Dość manipulacji krzyżem

Bartłomiej Romanek
Pod Jasną Górę przybyli wierni z całej Polski.
Pod Jasną Górę przybyli wierni z całej Polski. fot. Waldemar Deska.
Ponad 100 tysięcy wiernych uczestniczyło wczoraj w uroczystej mszy świętej na jasnogórskich błoniach w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Najliczniejsza była pielgrzymka warszawska (9 tysięcy osób), a najdłuższą trasę do pokonania mieli pątnicy z Helu, którzy 640 kilometrów pokonali w 19 dni. O jeden dzień dłużej szli pielgrzymi z Łukęcina, którzy mieli do pokonania 621 km.

Prymas Józef Kowalczyk poświęcił swoją homilię swojej 20-letniej posłudze w charakterze nuncjusza apostolskiego i podkreślił, że szczególną intencją tej mszy świętej jest modlitwa o rychłe wyniesienie na ołtarze sługi bożego Jana Pawła II.

Prymas Kowalczyk odniósł się także po raz kolejny do sprawy krzyża spod Pałacu Prezydenckiego. W sobotę podczas uroczystości upamiętniających 90-lecie Bitwy Warszawskiej prosił o "zakończenie tej kompromitującej wojny języka i postaw", a w niedzielę apelował o "zaprzestanie nieprzykładnej, gorszącej manipulacji krzyżem". - Jan Paweł II wzywał nas do obrony krzyża - mówił prymas Kowalczyk - ale właściwie rozumianej, a nie opacznie i tendencyjnie, przewrotnie, burzącej w ten sposób jedność narodową, solidarny klimat żałoby i szacunek dla ofiar tragedii smoleńskiej. Mam obowiązek o tym mówić, bo uczestniczyłem w tych pogrzebach, w budowaniu tego klimatu solidarności i jedności. Nie przesłaniajmy tego klimatu jakimś dziwnym przetargiem i nieporozumieniem, wykorzystując w tym wszystkim znak zbawienia - jako narzędzie przetargu w charakterze jakiegoś zakładnika - dodał prymas Kowalczyk.

Ojciec Izydor Matuszewski, generał zakonu paulinów witając wiernych, apelował o modlitwę do Matki Boskiej. - Maryja woła o nawrócenie, bo jak inaczej odczytać kataklizmy powodziowe w momencie wyniesienia na ołtarze męczennika utopionego w wodach Wisły bł. ks. Jana Popiełuszki, katastrofę smoleńską czy drwiny z krzyża przed pałacem prezydenckim - pytał retorycznie przeor.

W rocznicę Bitwy Warszawskiej

Będzin, Rybnik, Jastrzębie Zdrój i Sosnowiec świętowały. Defilady, uroczyste apele i wręczanie odznaczeń, msze święte, pokazy historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego, a dla smakoszy - wojskowa grochówka - tak przebiegały wczoraj obchody Święta Wojska Polskiego w naszym regionie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto