Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promenada w Myslowicach znowu z lwem. Replika zabytkowej rzeźby fontanny pilnuje alei [ZDJĘCIA]

Monika Chruścińska
Monika Chruścińska
Słynnego źródełka przy Promenadzie w Mysłowicach, najpopularniejszej alei spacerowej Śląska przełomu XIX i XX wieku, ponownie pilnuje lew. Wczoraj pracownicy służb miejskich zamontowali nową replikę zabytkowej rzeźby głowy drapieżnika.

Z własnej inicjatywy wykonał ją artysta-malarz i dyrektor mysłowickiego Muzeum Miasta, Adam Plackowski.

Kupił materiały i przygotował formę. Od miasta dostał na to 500 zł. Wykonany przez niego odlew z żelbetu waży 17 kilogramów i jest wierną kopią posągu, który pod koniec maja w niewyjaśnionych okolicznościach zniknął ze źródełka.

- Zdecydowałem się na żelbet, aby rzeźba już więcej nie stanowiła atrakcyjnego kąska dla złomiarzy - wyjaśnia Plackowski.

To już bowiem druga w historii replika głowy lwa. Poprzednia, którą najprawdopodobniej skradli około trzech miesięcy temu wandale, wykonana była z mosiądzu.

Zabytkowy oryginał wykuty został natomiast w brązie i zaginął już wcześniej w równie tajemniczych okolicznościach.

Wraz z montażem głowy lwa - jak zapowiada Plackowski - przeprowadzona zostanie częściowa renowacja źródełka i jego otoczenia.

Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wyczyścili nieckę, do której będzie spływać woda i wymienili instalację rur, by źródełko mogło bić prosto z paszczy lwa tak, jak to miało miejsce pierwotnie.

Miłośnicy miasta i członkowie lokalnych stowarzyszeń w przyszłym miesiącu zabiorą się za malowanie barierek wokół posągu.

- Być może Promenada najlepsze chwile ma już za sobą, ale nie oznacza to, że możemy pozwolić na śmietnik w samym centrum miasta - zaznacza jeden ze społeczników, Michał Mistewicz ze Stowarzyszenia Mieszkańców Mysłowic "Moje Miasto".

Plackowski wspólnie z przyjaciółmi zajął się już renowacją starego krzyża stojącego przy źródełku. Trzeba było najpierw zdjąć z niego figurę Chrystusa. Inaczej mogłaby się rozpaść. Po uzupełnieniu braków artysta zabezpieczy figurę odpowiednim lakierem przed wandalami.

Pozostanie w piaskowym kolorze, podobnie jak głowa lwa.

Tak lew, jak i krzyż nie były wpisane do rejestru zabytków.

- Dlatego nie są chronione przed zniszczeniem. Z drugiej strony mogłem zabrać się do ich renowacji bez specjalnych pozwoleń, co wiązałoby się z czekaniem i dodatkowymi wydatkami - wyjaśnia Plackowski.

Mieszkańcy Promenadę i posąg darzą dużym sentymentem .

- Źródełko? Toż to była perełka Promenady - pamięta Henryk Niedbała. Uwierzycie, że kiedyś z paszczy lwa lała się czysta woda?

- Biegaliśmy do niego gasić pragnienie po każdym meczu. W czerwcu natomiast odbywały się procesje do krzyża - wspomina mysłowiczanin.

A na cokole nad źródełkiem znajdowały się orły, które potem - w latach 90. XX wieku - podobnie jak prawdopodobnie lew, padły łupem złomiarzy.

Pomnikowa obudowa miała upamiętniać powstanie związku trzech cesarzy

Krąży legenda, że w maju 1873 roku po spotkaniu w pałacu Schoenbrunn przedstawiciele monarchów Rosji, Austro-Węgier i Niemiec zatrzymali się na Słup-nej w Mysłowicach, by uczcić przymierze.

A kiedy zabrakło im wina, wznieśli uroczysty toast wodą ze źródła. Wówczas schodziły się tu granice ich państw. A lwią głowę, ulubiony motyw władców europejskich, kazano wykonać dla upamiętnienia tego wydarzenia.

Posąg stanął przy najpopularniejszej wówczas alei turystycznej Śląska. Historycy szacują, że tygodniowo przechodziło nią blisko 8 tys. osób. Przyjeżdżali z Wrocławia i Berlina, Francji, Szwajcarii, Belgii i Holandii.

W latach 80. do strumyka pielgrzymowały w weekendy tłumy ludzi, a o jego właściwościach krążyły legendy. Podobno pewna kobieta, gdy przemyła sobie oczy jego wodą, odzyskała wzrok. Dziś woda nie nadaje się do picia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto