Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie roku

Redakcja
Katowickie Wodociągi SA świadczą usługi na terenie miasta Katowice
Katowickie Wodociągi SA świadczą usługi na terenie miasta Katowice
W tym roku w Katowickich Wodociągach SA nastąpiło dużo ważnych zmian. W związku z podziałem majątku od 1 stycznia 2010 r. przedsiębiorstwo świadczy usługi tylko na terenie miasta Katowice. 12 lutego 2010 r. Spółka przyjęła obecną nazwę oraz zmieniła identyfikację wizualną. We wrześniu Zarząd zaakceptował opracowaną strategię Spółki, która 24 listopada 2010 r. została zatwierdzona przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

Do końca ubiegłego roku oprócz miasta Katowice Spółka obsługiwała gminy: Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Imielin i Chełm Śląski. Z dniem 1 stycznia 2010 r. zadania w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na ich terenie przejęły utworzone w tym celu spółki gminne. W związku z dokonanym podziałem firmy od 12 lutego 2010 r. dawne Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach Spółka Akcyjna nosi nazwę Katowickie Wodociągi Spółka Akcyjna. Co za tym idzie nastąpiła zmiana logo, która jest szczególnie widoczna na samochodach Spółki.

W lipcu rozpoczęły się intensywne prace nad strategią Spółki. We wrześniu dokument został zaakceptowany przez Zarząd. W październiku uzyskał pozytywną opinię Rady Nadzorczej, a 24 listopada 2010 r. "Strategię Spółki Katowickie Wodociągi SA" zatwierdziło Walne Zgromadzenie.

Strategia jest dokumentem, który określa najważniejsze teraźniejsze i przyszłe działania Spółki. Pokazuje, jak dotrzeć do wytyczonego celu. W Katowickich Wodociągach SA zostało zdefiniowanych 20 głównych celów strategicznych. Należą do nich między innymi: dostarczać zdrową wodę klientom, niezawodnie dostarczać wodę, prawidłowo odbierać ścieki i efektywnie je oczyszczać, obniżać awaryjność sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz profesjonalnie obsługiwać Klientów.

Katowickie Wodociągi SA realizują strategię poprzez doskonalenie codziennych działań oraz realizację projektów strategicznych. We wrześniu 2010 r. uruchomiono dwanaście takich projektów.

Jednym z nich jest utworzenie Biura Obsługi Klienta. Biuro to będzie pierwszą komórką, z którą klient będzie się kontaktował w celu załatwienia sprawy. Interesanci będą mogli składać w nim wnioski we wszystkich sprawach związanych z działalnością Spółki, takimi jak między innymi zawieranie, aneksowanie oraz rozwiązywanie umów na dostawę wody i odprowadzanie ścieków. Będzie zajmować się bezpośrednim załatwianiem zgłaszanych przez klienta spraw lub kierowaniem ich do właściwych komórek organizacyjnych. Obowiązkiem Biura Obsługi Klienta będzie również informowanie, wyjaśnianie oraz udzielanie pomocy w wypełnianiu formularzy i przyjmowanie wszelkiego rodzaju korespondencji.

Bardzo ważnym projektem realizowanym przez Spółkę jest usuwanie azbestu z budynków i sieci wodociągowych. Dzięki niemu nie tylko zostanie z nich usunięty materiał szkodliwy i niebezpieczny dla zdrowa, ale również poprzez zastąpienie azbestocementowych sieci wodociągowych sieciami z nowoczesnych materiałów zmniejszy się ich awaryjność.

Katowickie Wodociągi SA starają się także o uzyskanie akredytacji dla Laboratorium Centralnego w zakresie badań ścieków i wody. Jej otrzymanie będzie potwierdzeniem przez Polskie Centrum Akredytacji kompetencji i wysokiej jakości świadczonych usług.

Spółka rozpoczęła również projekt mający na celu radiowy odczyt wodomierzy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej metody systemu zdalnego odczytu wodomierzy będzie się on mógł odbywać bez udziału odbiorców. Jego przeprowadzanie będzie szybsze i będzie mogło być dokonywane zawsze tego samego dnia miesiąca. Pozwoli to na dokładniejsze monitorowanie zużycia wody w każdym budynku.

Ciekawym projektem jest utworzenie ścieżki edukacyjnej na oczyszczalni "Gigablok", dzięki której każdy kto będzie chciał, będzie mógł zapoznać się z procesem oczyszczania ścieków oraz z tematyką ekologiczną.

W ramach strategii opracowano także koncepcję zagospodarowania osadów ściekowych pochodzących z oczyszczalni na terenie miasta Katowice. Projekt ten został już zakończony. Realizacja opracowanej koncepcji zależna jest teraz od decyzji Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia.

Przez cały rok Katowickie Wodociągi SA realizowały zadania inwestycyjno-remon-towe, na które przeznaczono w planie finansowym 34 067 800 zł. Blisko 17 milionów zarezerwowano na wymianę i remonty sieci wodociągowej, a prawie 9 milionów na wymianę i remonty sieci kanalizacyjnej.

Pozostałe pieniądze przeznaczono na inwestycje dotyczące między innymi hydroforni, przepompowni i oczyszczalni ścieków.

W 2010 r. Spółka wymieniła ok. 15 km sieci wodociągowej i ok. 2,5 km sieci kanalizacyjnej.

Przeprowadzono prace modernizacyjne budynku, w którym w pierwszym kwartale 2011 r. zostanie otwarte Biuro Obsługi Klienta. Przeprowadzono także prace na Oczyszczalni Ścieków Dąbrówka Mała - Centrum oraz rozpoczęto prace modernizacyjne w Laboratorium, których zakończenie planowane jest do końca 2011 r.

Remonty i inwestycje zrealizowane przez Katowickie Wodociągi SA w 2010 roku

Wymiana sieci wodociągowych w ulicach: Murckowskiej, Łętowskiego, Tyskiej, Kokociniec, Pietrusińskiego, Jeżynowej, Borówkowej, Skrzypów, Widłaków, Paproci, Czarneckiego, Załęska Hałda, Upadowej, Kaskady, Nagietek, Sumów, Francuskiej, Krzyżowej, Ligockiej, Burowieckiej, Kępowej oraz Pustej. W dalszym ciągu prowadzone są prace w ulicach: Grzyśki, Klonowej, Szopienickiej.

Wymiana sieci kanalizacyjnych w ulicach: Hercena - Szmausa, Kępowej, Czarneckiego, Pustej, Kolibrów, Kołobrzeskiej i Młyńskiej. Częściowo wymieniono sieci kanalizacyjne w ulicach: Północnej, Panewnickiej, Brynowskiej, Dworskiej, Lelków, Ligonia, Armii Krajowej oraz Kostki Napierskiego. W dalszym ciągu prowadzone są prace w ulicach: Grzyśki, na os.Paderewskiego, Klonowej, Górniczego Stanu oraz Pośpiecha.

Przygotowano lub trwa przygotowanie dokumentacji technicznych dla planowanych modernizacji sieci wodociągowych w ulicach: Saloniego, Pod Młynem, Poznańskiej, Raciborskiej, Spokojnej, Żurawia, Wiosennej, Deszczowej, Jesiennej, Letniej, Kałuży, Astrów, Fiołków, Czajek - Gawronów. Realizacja tych zadań będzie prowadzona sukcesywnie w latach następnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto