Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Operacja na ogromną skalę

Redakcja
Prace  prowadzono w taki sposób, by nie dochodziło do znacznych zmian ciśnienia wody, którego spadek mógł powodować czasowe braki wody u odbiorców.
Prace prowadzono w taki sposób, by nie dochodziło do znacznych zmian ciśnienia wody, którego spadek mógł powodować czasowe braki wody u odbiorców. Fot. Katowickie Wodociągi
Od 8 do 23 marca br. oraz od 14 do 27 kwietnia br. Katowickie Wodociągi S.A. prowadziły regulację sieci wodociągowej na terenie Katowic, polegającą na zmianie kierunków przepływu wody. Prace zostały przeprowadzone tak, by 16 marca i 20 kwietnia, w czasie gdy Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. wstrzymywało dostawy wody dwoma głównymi magistralami wodociągowymi do miasta Katowice, jak największa liczba mieszkańców miała wodę w kranach. Takiej operacji na sieci wodociągowej w Katowicach nie było od kilkudziesięciu lat.

Woda dla Katowic dostarczana jest głównie ze stacji uzdatniania wody w Goczałkowicach. Stamtąd dwoma magistralami wodociągowymi - wschodnią i zachodnią - dostarczana jest przez GPW S.A. do sieci rozdzielczej na terenie miasta, za pośrednictwem której Katowickie Wodociągi S.A. dostarczają wodę do mieszkańców aglomeracji. W związku z koniecznością wykonania prac zabezpieczających wyrównawcze zbiorniki wody w Murckach GPW S.A. musiało wstrzymać dostawy wody magistralami - najpierw 16 marca br. magistralą zachodnią, a następnie 20 kwietnia br. magistralą wschodnią.

- Wstrzymanie dostaw wody jedną magistralą mogło pozbawić wody połowę naszych odbiorców - mówi Andrzej Gut, Prezes Zarządu Katowickich Wodociągów S.A. - Żeby uniknąć takiej sytuacji i umożliwić dostarczanie wody siecią do możliwie jak największej liczby mieszkańców Katowic, przeprowadziliśmy regulację sieci polegającą na zmianie kierunków zasilania w wodę.

Ogromny zasięg prowadzonych prac oraz mogące wystąpić znaczne skoki ciśnienia wody powodowały, że musiała być przeprowadzana z wielką ostrożnością. Kierunki przepływu wody były zmieniane bardzo powoli, przy stałym monitorowaniu ciśnienia wody w sieci, tak by nie powodowały zakłóceń w dostawie wody do odbiorców. Prace były prowadzone etapami.

Na dzień 16 marca br. GPW S.A. zaplanowało wyłączenie magistrali zachodniej, z której pobierana jest woda dla południowych dzielnic Katowic. W dniach od 8 do 15 marca br. Katowickie Wodociągi S.A. tak zmieniły kierunki przepływu wody w sieci, by było możliwe jej dostarczenie pomimo wyłączenia magistrali. - Dzięki przeprowadzonej regulacji do większości mieszkańców południowych dzielnic byliśmy w stanie dostarczyć wodę siecią wodociągową - mówi Andrzej Gut. - Obniżenie ciśnienia wody w sieci spowodowało czasowe braki wody, jedynie w Piotrowicach i Kostuchnie. Ze względu na ograniczenia techniczne nie było możliwości zasilenia w wodę tylko Brynowa. Do mieszkańców dzielnic, w których wystąpiły braki wody, dostarczaliśmy ją 11 beczkowozami.

Po ponownym uruchomieniu magistrali zachodniej konieczne było przeprowadzenie regulacji sieci polegającej na przywróceniu pierwotnych kierunków zasilania. Prace trwały od 17 do 23 marca br.

14 kwietnia br. Katowickie Wodociągi S.A. rozpoczęły przygotowanie sieci do zaplanowanego na dzień 20 kwietnia br. wyłączenia magistrali wschodniej. Zmiana kierunków przepływu wody była prowadzona do 19 kwietnia br. - Woda pobierana z magistrali wschodniej kierowana jest do sieci na terenie Giszowca, Nikiszowca, Janowa, Szopienic, Zawodzia i Os. Paderewskiego - mówi Andrzej Gut. - Warunki techniczne w tej części Katowic pozwoliły na takie przekierowanie wody, by mieszkańcy wszystkich dzielnic mieli wodę w kranach. Mimo wcześniejszych obaw o możliwość wystąpienia znacznego obniżenia ciśnienia wody, mogącego powodować wystąpienie braków wody na wyższych kondygnacjach w budynkach wielopiętrowych, udało nam się utrzymać prawidłowe ciśnienie wody w sieci i braki wody nigdzie nie wystąpiły.

Tak jak poprzednio, po przywróceniu dostaw wody wyłączoną magistralą Katowickie Wodociągi S.A. przeprowadziły regulację sieci. W dniach od 21 do 27 kwietnia br. stopniowo przywracano pierwotny system zasilania.

Podczas wszystkich etapów prowadzonej regulacji, zmiana kierunków zasilania w wodę była prowadzona w taki sposób, by nie dochodziło do znacznych zmian ciśnienia wody, którego spadek mógł powodować czasowe braki wody u odbiorców, a podwyższenie - zrywanie naturalnego osadu odkładającego się na ściankach rur, a tym samym pogarszanie się parametrów jakości wody. Podczas całego procesu regulacji sieci kontrolę nad jakością wody, tak jak i na co dzień, sprawowało laboratorium Katowickich Wodociągów S.A. Przed rozpoczęciem regulacji sieci Katowickie Wodociągi S.A. poinformowały odbiorców i wszystkie służby odpowiedzialne za infrastrukturę w Katowicach o planowanych pracach, ich zasięgu i możliwych utrudnieniach w dostarczaniu wody. Równolegle z prowadzoną regulacją sieci na bieżąco za pośrednictwem mediów i strony internetowej Spółka informowała mieszkańców o podejmowanych działaniach i sposobie zabezpieczenia dostaw wody.


Zmiany w katowickich wodociągach
Od 12 lutego br. dawne Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach Spółka Akcyjna nosi nazwę Katowickie Wodociągi Spółka Akcyjna. Decyzja o zmianie nazwy została podjęta w związku z dokonanym podziałem majątku Spółki zakończonym 31 grudnia 2009 roku.

Do końca grudnia ub. roku RPWiK w Katowicach S.A. świadczyło usługi na terenie gmin: Katowice, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Imielin i Chełm Śląski. Z dniem 1 stycznia br. zadania w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków przejęły utworzone w tym celu spółki gminne: Aqua Sprint Sp. z o.o. w Siemianowicach Śląskich, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Mysłowicach, Miejska Spółka Komunalna Sp. z o.o. w Imielinie i Gminna Spółka Komunalna Sp. z o.o. w Chełmie Śląskim. W zakresie działania RPWiK w Katowicach S.A. pozostał teren miasta Katowice. Naturalną dalszą konsekwencją była decyzja o zmianie nazwy Spółki z Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Katowicach S.A. na Katowickie Wodociągi S.A. oraz o zmianie logo Spółki. Zmiany zostały wprowadzone od dnia 12 lutego br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto