Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oleśnica: Wygonią nas z działek

KK
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest dla działkowców nie do przełknięcia. - Nie będzie nas stać na ogródek - mówią

Choć na wypracowanie nowych przepisów posłowie mają 18 miesięcy, wiadomo na pewno, że obowiązywać w nich będą nowe stawki za użytkowanie działek. Sprawa dotyczy gruntów wycenianych na 21 mld zł i miliona rodzin z nich korzystających.
Monopolu na prowadzenie ogródków pozbawiony został Polski Związek Działkowców, a to oznacza, że jego tereny przejmą gminy. Nowo powstałe organizacje lub stowarzyszenia nie będą miały już prawa do darmowych gruntów od skarbu państwa i będą musiały płacić za pozyskanie zielonego terenu do wypoczynku. Działki mogą okazać się również potencjalnym źródłem finansowym dla zadłużonych samorządów, które określą wysokość podatków.
Część posłów chce, by w ustawie znalazły się zapisy chroniące ogrody przed sprzedażą deweloperom. Wyłączne przeznaczenie działek do rekreacji i wypoczynku miałoby uniemożliwić przekształcenie tych terenów w osiedla jednorodzinne lub centra handlowe.

– Rząd i samorządy szukają pieniędzy i chcą w ten sposób sięgnąć po majątki działkowców, głównie emerytów oraz rencistów – komentuje Janusz Moszkowski, prezes wrocławskiego okręgowego zarządu Polskiego Związku Działkowców. Podobnego zdania są oleśniccy użytkownicy ogródków. Ci zrzeszeni w ogrodach Relaks jeszcze przed wyrokiem Trybunału wystosowali do władz państwa stanowisko w tej sprawie.
- To zamach na prawa działkowiczów i próba odebrania kawałka upragnionej ziemi emerytom i rencistom o głodowych zazwyczaj dochodach - napisali w piśmie, pod którym podpisało się 60 właścicieli ogródków z ul. Wileńskiej.

Zdaniem prezesa Relaksu Polski Związek Działkowców to obecnie jedyna organizacja, która rozwija ruch społeczny zrzeszający działkowców i broni ich przed zakusami na tereny ogrodów znajdujących się często w atrakcyjnych miejscach.
- Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych zapewniała minimalne bezpieczeństwo ogrodom i użytkownikom działek - napisał w piśmie Zbigniew Knapek. - Ten wyrok krzywdzi miliony ludzi. Nie będzie już ich stać na zapłacenie rocznie 1000 czy 2000 zł za wieczyste użytkowanie gruntu, a ponadto podatku od nieruchomości czy opłaty za altanę - dodają działkowcy.

Prezes Moszkowski przekonuje, że teraz ogrody zostaną bez ochrony prawnej. - Miasto zabierze ziemie, powie działkowcom „wynocha”, a potem teren sprzeda deweloperom - podkreśla.
Dodaje, że Trybunał Konstytucyjny dokonał zamachu na PZD i jego majątek, który zostanie znacjonalizowany, a żadna organizacja społeczna nie będzie w stanie uzbierać funduszy, by odkupić od państwa i samorządów grunty z działkami. Na terenie Oleśnicy i zaraz poza jej granicami jest 11 ogrodów działkowych.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]
Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia? Daj nam znać! NAPISZ DO NAS PRZYŚLIJ SMS lub ZADZWOŃ 502 499 837

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto