Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odchodzą z pracy

G. Maliszewski,M. Buchalska-Frysz
W kopalni Program Dobrowolnych Odejść  realizowane jest  po raz drugi
W kopalni Program Dobrowolnych Odejść realizowane jest po raz drugi Grzegorz Maliszewski
Dłużej niż zakładano będzie można składać wnioski do Programu Dobrowolnych Odejść, realizowanego właśnie w zakładach spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, w tym kopalni i elektrowni Bełchatów.

Pracownicy, którzy na dobre rozstaną się z firmą, w zamian otrzymają nawet blisko dwu i półroczne odprawy.

Zgodnie z harmonogramem ci, którzy chcieliby z PDO skorzystać, powinni do końca stycznia złożyć niezbędne dokumenty.
- Z uwagi na znaczne zainteresowanie pracowników szczegółami PDO w ostatnich dniach stycznia tego roku, zarząd naszej spółki postanowił o wydłużeniu terminu składania wniosków - mówi Beata Nawrot-Miler, rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA.

Zainteresowani pracownicy muszą jednak zdążyć do 15 lutego tego roku.
Dziś trudno ocenić, jakie efekty da PDO i czy będą one zgodne z oczekiwaniami pomysłodawców. Program ma, po pierwsze, przynieść oszczędności. Jest on jednym z elementów realizowanego w PGE programu oszczędnościowego. Po drugie, pozwoliłby być może odmłodzić dość mocno zaawansowaną wiekowo kadrę w bełchatowskich zakładach, szczególnie chodzi tu o kopalnię.

Nie wszyscy jednak mają możliwość skorzystania z Programu. Skierowany jest on głównie do pracowników tych obszarów, w których wkrótce mogą wystąpić problemy z przerostem zatrudnienia, m.in. administracji czy księgowości. PDO nie jest także dla tych osób, którym pozostało mniej niż dwa lata do emerytury.
Program ogłoszono 29 grudnia ubiegłego roku. Do końca stycznia wnioski o przystąpienie do niego złożyło łącznie 570 pracowników zatrudnionych w całej spółce. Sporą grupę - 176 osób - stanowią zatrudnieni w bełchatowskiej kopalni. Od pracowników elektrowni wpłynęło natomiast 66 wniosków. Częściowo zostały już rozpatrzone, jak mówi Nawrot-Miler, pozostałe zostaną rozpatrzone po zebraniu niezbędnych opinii i przeprowadzeniu analiz do końca lutego.

Dziś nie wiadomo także jeszcze, ile PDO będzie kosztować. Odchodzący pracownik może otrzymać do 26 średnich pensji i trzymiesięczną odprawę. Kwota uzależniona jest od tego, ile danej osobie pozostało czasu do emerytury.
- Koszty realizacji programu będą uzależnione od ostatecznej akceptacji wniosków, a program będzie można ocenić po jego zakończeniu - dodaje Beata Nawrot-Miler. - Podobnie analiza w zakresie potrzeb kadrowych będzie mogła być przeprowadzona po realizacji Programu Dobrowolnych Odejść.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto