Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Natleni, oczyści i poprawi jakość wody

Redakcja
Aerator „RestAir” to urządzenie przyjazne naturze i skuteczne. Jego wielkość dobiera się w zależności od rodzaju i głębokości zbiornika
Aerator „RestAir” to urządzenie przyjazne naturze i skuteczne. Jego wielkość dobiera się w zależności od rodzaju i głębokości zbiornika
Innowacyjny system napowietrzania wody „RestAir” podbija nie tylko europejskie rynki, ale też m.in. USA czy Australię. Znajduje zastosowanie na przykład w oczyszczalniach ścieków, stawach rybnych, mleczarniach, ale też gospodarstwach domowych.

Unikalny system napowietrzania „RestAir” o szerokim zastosowaniu w gospodarce wodno-ściekowej stworzyła polska firma RESTAR z Nakła Śląskiego we współpracy ze słoweńską firmą TORING TURBINE.

- Urządzenie „RestAir” zasysa powietrze z otoczenia, wtłaczając je za pomocą lancy i turbiny napowietrzającej w głąb zbiornika wodnego. Dzięki temu skutecznie eliminuje się powstawanie nadmiernej ilości osadu na jego dnie. Wyjątkowość tej technologii polega na tym, że urządzenie pracuje w całym zbiorniku, podczas gdy większość aeratorów działa tylko na powierzchni lustra wody. System „RestAir” oparty jest na innowacyjnej konstrukcji turbiny, która ma wysoki stopień efektywności. Nasze urządzenia (w zależności od rozmiaru lancy napowietrzającej) potrafią wtłaczać powietrze nawet do 4,5 m w głąb zbiornika wodnego - podkreśla Rafał Lenart, właściciel firmy RESTAR z Nakła Śląskiego.

Na pole golfowe i do oczyszczalni ścieków
Dzięki odpowiedniej technologii urządzenie oczyszcza się samo (w przeciwieństwie do pomp i membran napowietrzających w systemie „RestAir” wloty powietrza nie zapychają się glonami, osadem, roślinami czy śmieciami).

- Produkowane przez nas urządzenia mają zastosowanie w oczyszczaniu ścieków gospodarczych i przemysłowych oraz ścieków odciekowych składowisk odpadów. Innym zastosowaniem jest m.in. napowietrzanie wód naturalnych oraz stawów pól golfowych. Aerator może być montowany także w zanieczyszczonych zbiornikach, ponieważ zamontowana w nim tzw. płyta grodziowa zapobiega uszkodzeniom przez pływające w wodzie butelki, worki foliowe itp. Sprawdzi się w stawach rybnych, oczkach wodnych, ogrodach. Warto pamiętać, że tlen jest kluczem do stworzenia zdrowego akwenu wodnego! Jeśli ryby nagle umierają, na powierzchni wody pojawia się gruby, zielony osad, nadmiernie rozrastają się rośliny. To oznacza, że w ekosystemie występują poważne zaburzenia, spowodowane spadkiem poziomu tlenu, a właściciele obiektu muszą zacząć działać - podkreśla Rafał Lenart.

Europejska innowacja rusza w świat
Urządzenie „RestAir” przeznaczone jest do pracy 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie ma konieczności jego wyłączania, zatrzymywania i czyszczenia. Gdyby jednak trzeba było je wyłączyć, można to zrobić bez większych kłopotów. Dzięki wyposażeniu w system pływaków aerator przez cały czas może znajdować się w wodzie, co ułatwia jego przechowywanie. Nie trzeba go bowiem wyjmować ze zbiornika. System jest energooszczędny. Dzięki innowacyjnej konstrukcji turbiny nie ma konieczności instalowania silników o większej mocy niż 4 kW. Już jedno urządzenie potrafi efektywnie pracować w zbiorniku wodnym o objętości około 19 tys. m sześc., może dostarczyć ok. 9,8 kg tlenu na kilowatogodzinę. Transfer powietrza wynosi tu około 13 litrów na sekundę. Montaż urządzenia trwa od 1 do 2 godzin. Nie ma potrzeby opróżniania zbiornika wodnego oraz czyszczenia jego dna. System natychmiast po zainstalowaniu jest gotowy do pracy. Nic dziwnego, że projekt uznano za jedną z najciekawszych nowości na niedawnych Targach Urządzeń i Technologii Branży Wodociągowo-Kanalizacyjnej „HydroSilesia” w Sosnowcu.

- Aktualnie rozpoczynamy dystrybucję urządzeń na terenie Czech i Słowacji. Do tej pory turbiny napowietrzające znalazły zastosowanie m.in. na terenie Polski, USA, Szwecji, Węgier, Korei Południowej i Australii. Pracują w oczyszczalniach ścieków, zakładach mleczarskich i przemysłowych, browarniach, stawach hodowlanych ryb, zakładach energetyki jądrowej, zakładach gospodarki komunalnej przy instalacjach odciekowych składowisk odpadów. Były wykorzystywane wszędzie tam, gdzie wodę należało oczyścić w sposób przyjazny ekologii, bez użycia środków chemicznych. Nasze aeratory znalazły zastosowanie także w parkach krajobrazowych, gdzie znajdowały się zbiorniki wodne - mówi właściciel firmy RESTAR.

Oddziałuje nawet na komary
Zainstalowanie w zbiorniku wodnym systemu napowietrzania niesie wiele korzyści. Po pierwsze, wzrasta stężenie rozpuszczonego w wodzie tlenu. Zwiększa się przejrzystość wody, staje się ona czystsza, a tym samym poprawia się jakość życia wodnych organizmów. W krajach o umiarkowanym i chłodnym klimacie zapobiega się zamarzaniu lustra wody. Napowietrzony zbiornik wodny jest czystszy, więc likwiduje się odór unoszący się nad wodą. Ograniczona zostaje ilość glonów w wodzie. Skutecznie zostaje zmniejszona populacja komarów. Uzyskuje się ogólną poprawę parametrów ściekowych (przede wszystkim obniżenie poziomu BZT i ChZT, parametrów używanych w inżynierii środowiska do oceny stanu wody lub ścieków, oznaczają ilość tlenu potrzebną do utlenienia związków organicznych i nieorganicznych). Ponadto w efekcie pracy nowego systemu napowietrzania „RestAir” odnotowuje się w wodzie korzystne zmiany zawartości m.in. takich substancji i pierwiastków chemicznych, jak siarczany, wodorowęglany, żelazo, mangan, siarkowodór, dwutlenek węgla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto