Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mapa atrakcji krajobrazowych Jury Krakowsko - Częstochowskiej

Stanisław Bartosik
Mapa atrakcji krajobrazowych Jury Krakowsko - Częstochowskiej.
Mapa atrakcji krajobrazowych Jury Krakowsko - Częstochowskiej.
GARB TENCZYŃSKI: Dolina Mnikowska - malowniczy wąwóz potoku Sanka. Na skałach malowidło Matki Boskiej wykonane przez Eliasza Radzikowskiego z 1863 roku.

 Rudno - położone na najwyższym punkcie Garbu Tęczyńskiego, na wierzchołku wulkanu ruiny zamku Tęczyn zbudowanego w pierwszej połowie XIV wieku przez Andrzeja Tęczyńskiego - wojewodę krakowskiego.

 Lipowiec - ruiny zamku biskupów krakowskich, którego początki sięgają 1243 roku. Pełnił głównie funkcję więzienia dla heretyków, a później zakładu poprawczego dla księży.

 Wygiełzów - Nadwiślański Park Etnograficzny położony u podnóża zamku Lipowiec skansen gromadzący zabytki architektury drewnianej Krakowiaków Zachodnich.

 Alwernia - miasteczko związane z powstałym w 1661 roku klasztorem Bernardynów (Franciszkanów). Barokowy kościół z XVII wieku. Zabytkowe drewniane domy w rynku, Muzeum Pożarnictwa.

RÓW KRZESOWICKI:

 Krzeszowice - niegdyś uzdrowisko i modny kurort założony staraniem księcia Augusta Czartoryskiego w XVII wieku. W parku krajobrazowym podupadający pałac Potockich z XIX wieku proj. F. M. Lanciego. Neogotycki kościół proj. K. F. Schinkla.

WYŻYNA OLKUSKA (PŁASKOWYŻ OJCOWSKI)

 Ojcowski Park Narodowy - położony w Dolinach Prądnika i Sąspowskiej najmniejszy park narodowy w Polsce. Warto zwiedzić Muzeum OPN, ruiny zamku Kazimierza Wielkiego, zamek w Pieskowej Skale wraz z muzeum oraz jaskinię Ciemną, grotę Łokietka i pospacerować po dostępnych dla turystów szlakach.

 Olkusz - jedna ze starszych osad jurajskich, od 1299 miasto. Rozwój - szczególnie w XV-XVII wieku zawdzięcza wydobyciu rud srebronośnych. Po dawnej świetności pozostał układ urbanistyczny, gotycka fara z XIV wieku i kilka kamienic. Spośród kilku muzeów polecamy Muzeum Afrykanistyczne.

 Rabsztyn - zamek, być może z XIII wieku, od 1657 w ruinie, ostatecznie opuszczony w XIX wieku.

 Dolinki Podkrakowskie - różnica wzniesień pomiędzy płytą Wyżyny Olkuskiej a Doliną Wisły dochodzi do 200 metrów. Wody spływające z płaskowyżu wyrzeźbiły liczne warte spaceru, malownicze doliny: Będkowską, Bolechowicką, Karniowicką i Kluczwody.

 Bydlin, Krzywopłoty - miejsce bitwy legionów Piłsudskiego z wojskami rosyjskimi w listopadzie 1914 roku. Na cmentarzu w Bydlinie mogiły wojsk polskich i rosyjskich i austriackich. Na wzgórzu z ruinami kościoła św. Krzyża znajdują się czytelne fragmenty okopów legionistów.

 Imbramowice - od XIII wieku związane z klasztorem Norbertanek ufundowanym przez Iwo Odrowąża. Godna polecenia wizyta w barokowym, bogato polichromowanym kościele, w obecnym kształcie istniejącym od drugiej dekady XVIII wieku.

 Wierzchowie - na Jurze zaledwie 3 jaskinie udostępnione zostały dla ruchu turystycznego. Najdłuższa i najładniejsza z nich - Wierzchowska Górna przegrywa w konkurencji z Grotą Łokietka w Ojcowie, a zupełnie niesłusznie.

 Czerna - Klasztor Karmelitów Bosych ufundowany przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejową w 1629 roku. Wartościowy barokowy kościół oraz Muzeum Misyjne. Ośrodek kultu uznanego za świętego Józefa Rafała Kalinowskiego.


WYŻYNA CZĘSTOCHOWSKA

 Smoleń - ruiny zamku z początków XIV wieku. Wzgórze zamkowe porasta las bukowo - grabowy otoczony ochroną rezerwatową.

 Pilica - osada istniejąca od początków XIII wieku. W otoczeniu zabytkowego parku i fortyfikacji bastionowych pałac Padniewskich z 1610 roku i pochodzący z tego samego okresu kościół Jana Chrzciciela. W przyległych do miasta Biskupicach klasztor Reformatów oraz cmentarz wojenny z 1914 roku.

 Podzamcze - zdaniem niektórych najpiękniejsze ruiny świata. Imponująca pozostałość renesansowego zamku Ogrodzieniec wybudowanego przez rodzinę Bonerów. Od początków XVIII wieku w ruinie. Na pobliskiej górze Birów grodzisko i resztki umocnień z II wojny światowej.

 Mirów i Bobolice - ruiny dwóch zamków z XIV wieku położone na krańcach malowniczej grzędy skalnej, w odległości 1,5 km od siebie.

 Złoty Potok - położony w Dolinie Wiercicy oferuje turystom tereny do spacerów i wycieczek rowerowych. W parku dworek Krasińskich z muzeum biograficznym oraz pałac Raczyńskich z wystawą Zespołu Parków Krajobrazowych.

 Żarki - osada o tradycjach sięgających średniowiecza. Ważne zabytki kultury żydowskiej - cmentarz i budynek synagogi. W pobliskim Leśniowie sanktuarium Maryjne pod opieką Paulinów.

 Olsztyn - nad osadą dominują ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z XIV wieku. Zabytkowy kościół i całkiem współczesna szopka Jana Wiewióra nawiązująca do historii okolicy. W lesie przy drodze do Kusięt - cmentarz mauzoleum upamiętniające ok. 2000 pomordowanych przez Niemców w latach 1940-44.

 Wancerzów - obronny klasztor z XIII wieku należący do Kanoników Regularnych. Otoczony dobrze zachowanymi umocnieniami w obecnym kształcie z XVIII wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto