Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kampania "Piękna bo Zdrowa": Wirus HPV przyczyną raka szyjki macicy

patronat medialny
materiały prasowe
Czym jest wirus brodawczaka ludzkiego, inaczej zwany HPV, o którym ostatnio zrobiło się głośno, i co należy o tym tajemniczym gościu wiedzieć?

Nie od dziś wiadomo, że wirus HPV jest jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Jednak wiedza w tym zakresie, a także świadomość kobiet jest w dalszym ciągu niewielka.
Każdego roku raka szyjki macicy rozpoznaje się u 4000 Polek. Niestety połowa z nich umiera. Wirus ten powszechnie występuje wśród ludzi i atakuje niemal wszędzie i każdego. Dlatego lepiej go nie lekceważyć. Chociaż większość symptomów infekcji samoistnie znika i przebiega bezobjawowo, należy bacznie obserwować swój organizm.

Do zakażenia wirusem dochodzi poprzez kontakt seksualny bez zabezpieczeń. Niezależnie od tego, czy jesteś homo- czy heteroseksualny, czy uprawiasz seks klasyczny czy analny, problem może dotknąć i Ciebie.
Rozpoznano niemal 200 typów HPV, ale nie każdy z nich jest niebezpieczny. Wszystko zależy od typu wirusa. Jedynie 14 genotypów określanych jest jako wysokoonkogenne, inaczej mówiąc: wysokiego ryzyka. Wirusy wysokoonkogenne odpowiadają za rozwój zmian przedrakowych (zwanych CIN) oraz samego raka szyjki macicy u kobiet. Wśród tych typów występują dwa uznane za najgroźniejsze: typ 16 i 18 HPV.

W praktyce 70% kobiet z rakiem szyjki macicy jest jednocześnie zakażonych genotypami 16 i/lub 18 HPV. Dlatego aby dobrze ocenić ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, ważne jest określenie w teście na HPV tych dwóch genotypów wirusa. Typ niskoonkogenny jest natomiast niegroźny, ponieważ w tym przypadku dochodzi jedynie do powstawania brodawek przypominających kalafiorowatą narośl.

Nie należy bagatelizować objawów, jakie mogą pojawić się w przypadku zakażenia wirusem HPV. Wśród nich mogą być np. upławy, bóle podczas stosunku, bóle w dole brzucha. Jeśli wystąpiły u Ciebie, koniecznie zgłoś się do ginekologa.

Nosicielem wirusa może być prawie każdy, kto podjął aktywność seksualną. W przypadku stałego związku, kiedy partnerzy dochowują sobie wierności, również może dojść do zakażenia. Często infekcja rozwija się wiele lat, nie dając żadnych objawów, i może być pozostałością po poprzednich partnerach. Do zainfekowania mogło dojść również podczas porodu, poprzez przeniesienie wirusa z matki na dziecko.

Aby uchronić się przed możliwością zakażenia, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach – ich nieprzestrzeganie może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Pierwszą z zasad, jaką należy stosować, jest ograniczenie liczby partnerów do tych, którzy podobnie jak wy zastosują tę zasadę. Po drugie należy pamiętać o używaniu prezerwatywy – stanowi ona naturalną barierę w kontakcie z infekcją. Kolejnym sposobem profilaktyki jest szczepienie przeciwko HPV, które pomoże Ci uchronić się przed zakażeniem na najważniejsze typy wirusa, wywołujące raka szyjki macicy. Pamiętaj, że możesz również zaszczepić swoje dziecko, które nie podjęło jeszcze aktywności płciowej.

Elementami, których nie należy przemilczeć w przypadku wirusa HPV, jest wykonywanie testów na jego obecność. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii test DNA HPV pozwala określić ryzyko rozwoju potencjalnego nowotworu. Jest on – obok cytologii, o której nie możesz zapominać – badaniem pomagającym odpowiednio wcześnie wykryć nowotwór szyjki macicy.

Kwiat Kobiecości Kampania Piękna bo Zdrowa
Nasze Miasto jest patronem medialnym Kampanii Piękna bo Zdrowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto