Obchodzą ją mieszkańcy Finlandii, krajów anglosaskich czy Litwy. Zobaczcie, jak wygląda Noc Kupały w innych krajach.

Noc Kupały to święto, które związane jest z letnim przesileniem Słońca. Zwyczajowo obchodzone jest w nocy z 21 na 22 czerwca. W Polsce, i nie tylko, Noc Kupały została połączona z wigilią św. Jana, zwaną także nocą świętojańską, która obchodzona jest z 23 na 24 czerwca. W Polsce wtedy puszcza się m.in. wianki. A jak wygląda to święto w innych miejscach na świecie?

W krajach anglosaskich święto to jest obchodzone pod nazwą Midsummer. Organizowane są wtedy m.in. festyny z ogniskami rozpalanymi na wzgórzach. W Anglii do najważniejszych wydarzeń związanych z przesileniem zalicza się obserwowanie wschodu słońca przy megalicie Stonehenge w hrabstwie Wiltshire. W czasie przesilenia można wejść do wnętrza Stonehenge, krąg zwykle jest ogrodzony linami.

W Irlandii do najważniejszych wydarzeń związanych z Midsummer zalicza się Midsummer Festival, który jest organizowany na wzgórzu Tara koło Dublina, to wydarzenie promujące irlandzką muzykę i poezję. Podobna impreza organizowana jest w Cork.

Najjaśniejsza noc w roku

Przesilenie letnie jest też hucznie świętowane w Skandynawii. W czasie tzw. Midsommar, szwedzkiego święta obchodzonego w weekend najbliższy nocy świętojańskiej, wszyscy bawią się na festynie na łonie natury. Uczestnicy imprezy stawiają tzw. słup majowy, który zostaje przybrany kwiatami i gałązkami. Są konkursy i zabawy dla dzieci, próbowanie miejscowych potraw. A potem zaczynają się tańce w czasie najjaśniejszej nocy w roku.

Ligo to łotewskie święto przesilenia letniego, które obchodzone jest z 23 na 24 czerwca. Dni te są wolne od pracy. Łotysze w nocy rozpalają ogniska, śpiewają ludowe pieśni i szukają kwiatu paproci. Łotysze w czasie Ligo jedzą świętojański ser z kminkiem i piją piwo. Przesilenie na Łotwie to też huczne obchody imienin Jana.

Święto Kupały jest też obchodzone na Litwie. Od 2003 roku dzień św. Jana jest wolny od pracy. Litwini w tę wyjątkową noc szukają kwiatu paproci, rozpalają ogniska i wiją wianki, które potem zakładają. Panowie preferują nakrycia głowy z liści dębu.

W obrządku prawosławnym wigilia św. Jana wypada 23 czerwca - 6 lipca w kalendarzu gregoriańskim. Dzień ten zwany jest Świętem Iwana Kupały. Jego obchody kultywują mieszkańcy Rosji, Ukrainy i Białorusi. Także w tym przypadku nie może zabraknąć wianków i ognisk.Źródło: x-news/gs24.pl

Hallo

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!