Trasy rowerowe w Jaworznie ciągną się przez lasy, łąki i miejskie osiedla Trasy rowerowe w Jaworznie ciągną się przez lasy, łąki i miejskie osiedla

Trasy rowerowe w Jaworznie ciągną się przez lasy, łąki i miejskie osiedla (© fot. Grażyna Dębała)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od początku maja tego roku rowerzyści z Jaworzna mogą jeździć po całym terenie miasta i okolic. To dzięki 277 km tras rowerowych, które powstały przy europejskim dofinansowaniu. Sieć tras rowerowych znajduje się teraz we wszystkich dzielnicach i osiedlach. Jest ich w sumie 28. Ciągną się między blokami, w lesie i na łąkach.

- Wyznaczyliśmy trzy trasy główne. Prowadzą od Katowic, przez Mysłowice i Jaworzno do Chrzanowa, następnie od Pszczyny przez Jaworzno do Sławkowa i od Mikołowa przez Mysłowice aż do Jaworzna. Jest też 15 tras zbiorczych łączących dzielnice i osiedla oraz tereny rekreacyjne Jaworzna oraz sąsiednich miast i gmin. Powstało także 10 tras lokalnych i łączników pomiędzy nimi - tłumaczy Anna Mocała-Kalina z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Rowerzyści mają do dyspozycji 25 punktów, gdzie mogą odpocząć. Są tam stoły z ławami i stojaki na rower. W całym mieście znajdują się też 54 tablice informacyjne z mapami szlaków oraz 220 tabliczek kierunkowych. Trasy rowerowe są zaopatrzone w drewniane barierki, mostki nad rzekami i strumieniami. Jest też specjalny przewodnik z mapą oraz mapami elektronicznymi typu ISDP i GPS. Szlaki rowerowe wyznaczali mieszkańcy Jaworzna. - Opracowanie planu budowy tras było poprzedzone społecznymi konsultacjami. Mapa z zaznaczonymi propozycjami tras była dostępna do wglądu w Wydziale Inwestycji Miejskich. Dokonaliśmy też uzgodnień z zarządcami dróg i Lasami Państwowymi, przez które przechodzi znaczna część szlaków - mówi Anna Mocała-Kalina. Budowa tras rowerowych w Jaworznie ma wpłynąć na wzrost atrakcyjności turystycznej miasta i całego regionu. Rowerzyści z Jaworzna są zadowoleni. - Tymi trasami jeżdżę dosyć często. Uważam, że są dobrze przygotowane - mówi Anna Czurnik.

Jaworznickie trasy są połączone ze szlakami w sąsiednich gminach Śląska i Małopolski. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 730 tys. zł z czego 614 tys. zł to fundusze europejskie.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!