Wmurowanie kamienia węgielnego było dla uczniów ważną chwilą Wmurowanie kamienia węgielnego było dla uczniów ważną chwilą

Wmurowanie kamienia węgielnego było dla uczniów ważną chwilą (© fot. ARC /Adrian Karpeta)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ponad 320 uczniów bielskiej Szkoły Podstawowej nr 9 przy ulicy Legionów nie kryło radości podczas kwietniowej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnej sali gimnastycznej.

Choć mamy XXI wiek, na razie w tej najstarszej w mieście szkole (pierwsi uczniowie rozpoczęli tu naukę w roku 1898 i była to wówczas pierwsza polska szkoła w Białej) zajęcia wychowania fizycznego odbywają się w ciasnym pomieszczeniu zwanym "kiszką" albo na szkolnych korytarzach. Już wkrótce, po raz pierwszy w swojej historii, szkoła będzie miała miejsce do ćwiczeń z prawdziwego zdarzenia.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską, która pokrywa 85 procent wartości realizacji inwestycji, dając blisko 3,3 miliona złotych. Ogółem sala kosztowała będzie prawie 4 miliony złotych.

Wykonawcą prac budowlanych jest Zakład Robót Inżynieryjnych Wodpol sp. z o.o. z Żywca. Roboty mają się zakończyć na początku 2011 roku.

Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego prezydent Bielska-Białej, Jacek Krywult, mówił, że być może uda się sfinalizować inwestycję jeszcze w tym roku.

Nie jest to wykluczone, bo prace idą pełną parą. Budowę nowej sali rozpoczęto 3 marca, a już do końca kwietnia wykonano roboty budowlane za ponad 400 tysięcy zł.

Powstaje sala o wymiarach blisko 25 na prawie 15 metrów z nowym zapleczem, gdzie będą sanitariaty i szatnie. Młodzież doczeka się siłowni, będzie nowy pokój nauczycielski i pokój pierwszej pomocy, przestronny magazyn na sprzęt i nowe urządzenia do uprawiania sportu. Całość połączona będzie przewiązką z budynkiem szkoły. Wybudowany zostanie ponadto parking na 14 miejsc.

Jak zapowiadają samorządowcy, kolejną szkołą, która doczeka się wkrótce nowej i nowoczesnej sali gimnastycznej będzie placówka w Wapienicy. Ich ambicją jest, by każda szkoła miała własne boisko i salę gimnastyczną. Pomóc w tym mogą fundusze europejskie.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!