(© T. Bołt)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Co wybrać - liceum czy technikum? A jeśli liceum, to które? Uczniowie ostatnich klas gimnazjów mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania podczas Targów Edukacyjnych w mysłowickim Centrum Kształcenia Praktycznego. Szkoły przez dwa dni prezentowały tu swoje oferty edukacyjne. Było w czym wybierać - klasy humanistyczne, ścisłe, techniczne albo zasadnicze. Wszystkich szkół ponadgimnazjalnych mamy w Mysłowicach pięć.

Na straży środowiska lub bezpieczeństwa?
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 zamierza otworzyć we wrześniu trzy klasy średnie - w tym jedną całkiem nową: technik ochrony środowiska. - Dotąd w Mysłowicach żadna ze szkół nie kształciła w tym kierunku - zachęcał podczas targów Karol Duda z ZSP nr 3. Poza tym placówka w dalszym ciągu będzie kształcić przyszłych fryzjerów i hotelarzy.

Rynek w Mysłowicach. O straszy pustką. Co z nim zrobić?

Największą rewolucję przechodzi jednak oferta II Liceum Ogólnokształcącego. Szkoła otwiera się bowiem na przyszłych policjantów i strażaków. Od września ruszą tu dwie klasy mundurowe - policyjna i straży pożarnej właśnie. - Przyszli uczniowie będą zdobywać tu wiedzę i umiejętności z zakresu historii służb mundurowych, elementów sztuki walki czy podstaw profilaktyki przeciwpożarowej - opowiada Kamila Szal z magistratu.

W klasie policyjnej będą uczyć się tego, jak pracuje policja i inne służby mundurowe, poznają podstawy kryminalistyki. Szkoła nawiąże współpracę ze Szkołą Policyjną w Katowicach, Aresztem Śledczym i Strażą Miejską w Mysłowicach oraz Centralną Szkołą PSP w Częstochowie. Uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w różnych obozach szkoleniowych, rekreacyjnych i obozach przetrwania również w czasie wakacji.

"Kościuszko" stawia na biznes i języki obce
Zespół Szkół Ogólnokształcących, znany bardziej jako Kościuszko, również stawia na specjalizacje, choć w mniejszym zakresie - są klasy humanistyczne, politechniczne, dla przyszłych biologów czy dziennikarzy. Już drugi rok szkoła kształci także w dwóch językach! - To propozycja kontynuacji nauki dla absolwentów naszego gimnazjum dwujęzycznego - wyjaśnia wicedyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Marta Drewnicka.

W klasie dwujęzycznej I LO uczniowie będą uczyć się geografii i historii w języku angielskim, a reszty przedmiotów po polsku. Nawet maturę z wybranych przedmiotów mogą zdawać po angielsku. Pomysł już na starcie okazał się trafiony. Rok temu, kiedy klasa debiutowała, na 24 miejsca zgłosiło się około 80 chętnych już w pierwszym miesiącu rekrutacji.

Tegoroczną nowością jest tu klasa biznesowo-menadżerska. - To rozszerzenie dla osób wiążących swoją przyszłość z ekonomią, bankowością i hotelarstwem - wymienia Drewnicka. Już teraz wiadomo także, że szkoła otworzy aż dwie klasy politechniczne i po jednej biologiczno-chemicznej i humanistyczno-prawnej.

W tych klasach uczniowie będą mieli także możliwość samodzielnego wskazania dodatkowych przedmiotów, które chce realizować na poziomie rozszerzonym, a nawet - jeśli pozwolą warunki organizacyjne - całkiem zmienić klasę po pierwszym roku nauki.

A może górnik? Praca jest gwarantowana
Tym, co przyciąga młodzież do niektórych szkół bywa często również gwarancja ciekawych praktyk i pracy. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 ma podpisane umowy z pracodawcami, w tym Katowickim Holdingiem Węglowym. - Dzięki temu każdy absolwent naszego technikum ma zagwarantowaną pracę w zakładach KHW - zapewnia wicedyrektor "dwójki", Adam Urbańczyk.

Dlatego też szkoła uruchomiła nabór do klas kształcących w zawodach: technik górnictwa podziemnego, technik elektryk, technik elektronik oraz technik mechanik. Na poziomie szkoły zawodowej - na kierunku: górnik podziemnej eksploatacji złóż.

Polub nas!Chcesz być na bieżąco z tym co dzieje się w Mysłowicach? Polub nas na Facebooku i trzymaj rękę na pulsie!


*Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!