Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tu rządzi smog. Jak go pokonać?

Redakcja
Do 28 lutego internauci wybierają Europejskie Drzewo Roku spośród drzew zgłoszonych z 6 krajów, w tym z Polski. Nasz kraj reprezentuje platan z miejscowości Kozy w województwie śląskim, który wygrał ogólnopolski konkurs Klubu Gaja - Drzewo Roku 2012.

Eksperci ochrony środowiska rozmawiali z mieszkańcami Rybnika o zagrożeniach, jakie niesie niska emisja. Dlaczego akurat wybrali to miasto? Bo od dawna są tutaj przekraczane wszelkie normy zanieczyszczenia powietrza i dlatego też, że rybnicki samorząd, nie czekając na odgórne dyrektywy, widzi konieczność wprowadzenia jak najszybszych zmian, aby pokonać... smog.

Kogo jeszcze przekonać?
Z pewnością mieszkańców o tym, że paląc w piecach odpadami, niszczą swoje zdrowie i zagrażają innym. Edukacja jest więc jak najbardziej potrzebna, ale... nie wystarczy. Bez dużych pieniędzy na wymianę przestarzałych kotłowni i palenisk domowych, bez zmian w prawie i dobrze skoordynowanych działań w całym regionie, samym apelowaniem do sumień i rozsądku niewiele się osiągnie. Takie są wnioski z kilkugodzinnej eksperckiej debaty.

Czesi mają propozycję...
Do rybnickiego Urzędu Miasta zaproszono przedstawicieli Uniwersytetu Śląskiego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Głównego Instytutu Górnictwa, Politechniki Śląskiej, WIOŚ, WFOŚiGW w Katowicach. Najwięcej emocji wzbudziły zaprezentowane podczas konferencji wnioski ze spotkania polskich i czeskich ministrów środowiska, które odbyło się 24 stycznia w Ostrawie. Chodzi m.in. o wprowadzenie możliwości wpisywania do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego stref, w których nie będzie można instalować nieefektywnych urządzeń grzewczych, a także o wprowadzenie obowiązkowego podłączania się do istniejących w danym miejscu sieci cieplnych czy też umożliwienie kontroli nie tylko (jak obecnie) spalanych paliw, ale też emisji. Prawo takie mogłoby funkcjonować jak w przypadku kanalizacji. Proponowano także zaliczyć miał surowy i muł węglowy do odpadów, których nie można używać jako opału w prywatnych domach. Mogłyby być spalane w spalarniach odpadów.

Są pieniądze dla gmin
Sporym zainteresowaniem uczestników debaty cieszyła się także informacja, że WFOŚiGW nadal oferuje wsparcie gminom decydującym się na wzięcie pożyczki na programy ograniczania niskiej emisji, przewidujące dofinansowanie wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto