Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa kopalnia w Mysłowicach: Zwolennicy budowy kopalni spotkali się z przedstawicielami inwestora

MCH, mat. nadesłany
Nowa kopalnia w Mysłowicach: Inicjatorzy apelu "TAK! Dla Nowej Kopalni w Mysłowicach" spotkali się z przedstawicielami prywatnego inwestora. Zobaczcie, co napisali w liście do naszej redakcji o spotkaniu.

Nowa kopalnia w Mysłowicach: Spotkanie odbyło się w siedzibie spółki w Mysłowicach przy ulicy Mikołowskiej. Poniżej treść listu do redakcji młodych zwolenników budowy nowej kopalni w Mysłowicach. Zobaczcie, co napisali o spotkaniu.

"Już na początku miłe zaskoczenie. Firma zmieniła swoją nazwę: z Niwka na Brzezinka. To dobrze, bo skoro mają wydobywać u nas, to powinni wziąć nazwę od mysłowickiej dzielnicy. Panowie byli przygotowani do spotkania, mieli sporo dokumentów i map – to znaczy, że potraktowali nas poważnie. Od razu przeszliśmy do konkretów.

Pierwsze pytanie dotyczyło tematu szkód górniczych. I jasna odpowiedź – nie wydobywamy na zawał, tylko stosujemy technologię filarów ochronnych. Taką samą metodę stosuje się w Niemczech przy wydobywaniu pod miastami. Dzięki filarom ochronnym oddziaływanie eksploatacji na powierzchni będzie prawie niezauważalne. Pierwsza, najniższa kategoria odkształceń.

W Brzęczkowicach można wydobywać z trzecią kategorią, budynki są zabezpieczone na wypadek szkód! Nie będzie tąpań powodujących pęknięcia budynków, czy rozpadanie się dróg, oczywiście muszą to potwierdzić specjalistyczne ekspertyzy. To nie to, co dziś mamy z Wesołą! Skoro w Niemczech można, to u nas też.

Firma będzie stale podlegać kontroli takim organom jak Okręgowy Urząd Górniczy, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Będzie prowadzony monitoring powierzchni. Jest gwarancja. A co jeśli jednak szkody będą? Firma odpowiada, że choć nie musi, to już na początku utworzy specjalny fundusz na likwidację szkód. Tyle w tym temacie.

Po drugie – co z pracą? Będzie i to dla mysłowiczan. Budowa upadowych (bo nie będzie szybu, tylko chodniki) wymaga specjalistów, a więc i szkoleń. Skierowane będą do młodych ludzi, potem zapewniona praca. Również poszukiwani będą doświadczeni górnicy. W sumie 500 osób. Spółka Brzezinka rozpoczęła współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy w Mysłowicach, która ma doprowadzić do podpisania listu intencyjnego dot. zatrudniania ludzi z Mysłowic – widać, że się starają.

500 osób to może nie za wiele, ale przecież obok kopalni pracować będą inne firmy, warsztaty mechaniczne, pralnie, sklepy spożywcze, itd. Każde stanowisko górnicze tworzy kolejne 4 nowe miejsce pracy. My w Mysłowicach tego potrzebujemy!

Po trzecie pieniądze, czyli co miasto zyska. Wygląda na to, że sporo! Nowa kopalnia będzie płacić różne podatki, w tym m.in. od nieruchomości, podatki od działającego sprzętu, podatki od wydobycia. I to nie do Warszawy, tylko do Mysłowic. Ma być tego kilka milionów rocznie. Podatki do miasta zapłacą też osoby zatrudnione w samej kopalni oraz powstałych w związku z jej budową innych firmach. Przyda się?

Na koniec pytaliśmy o straty złoża. Usłyszeliśmy, że będą one wynosić nieznacznie więcej, co w przypadku innych kopalń GZW. Żadna kopalnia podziemna nie wydobywa całego złoża, nie ma takiej możliwości. Spółka chcąc chronić budynki musi ograniczyć obszar wydobycia. Poza tym, jeśli wydobycie będzie zagrażać budynkom na powierzchni, to firma rezygnuje z wydobycia w danym rejonie. I tak na sam koniec, wiecie, że 8 na 10 najbogatszych gmin w Polsce to gminy górnicze? I co, warto czy nie warto?

Naszym zdaniem bardzo. Dlatego ruszamy ze zbiórką podpisów. W sobotę o godzinie 10 spotkanie wszystkich chętnych do zbiórki podpisów."

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto