18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pożarnictwa w Oseredku doczeka się nowej siedziby (ZDJĘCIA)

Joanna Nowicka
Muzeum Pożarnictwa w Oseredku doczeka się nowej siedziby
Muzeum Pożarnictwa w Oseredku doczeka się nowej siedziby Szczepan Łasocha
To będzie muzeum z prawdziwego zdarzenia. Murowany przestronny budynek ma stanąć w Oseredku w przyszłym roku. Dzięki inwestycji pompy, gaśnice, hełmy i strażackie pojazdy doczekają się godnej ekspozycji.

Historia Muzeum Pożarnictwa w Oseredku to historia Jana Łasochy, wieloletniego komendanta Gminnego Związku OSP w Suścu. Strażak zaczął kompletować eksponaty w latach 60-tych. Dziś jest ich około 300 a pieczę nad dziełem ojca przejmuje powoli syn założyciela, Szczepan Łasocha - komendant OSP w Oseredku i strażak Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie:
- Możemy pochwalić się sikawką konną z 1891 roku wykorzystywaną przez strażaków we Lwowie, kilka samochodów z lat 60-tych i 70-tych, mundury, hełmy i gaśnice... opowiadać można godzinami - mówi Szczepan Łasocha.

W budynku obecnego muzeum już dawno jest za ciasno dla eksponatów działającego tu od kilkunastu lat muzeum. A wyjątkowych strażackich gadżetów wciąż przybywa: - Ostatnio kupiłem starą sikawkę. Na złomie. Zdarza się też, że gminy przekazują nam nieodpłatnie pojazdy, które wycofują z użytkowania - tłumaczy Szczepan Łasocha.

Nie brakuje też turystów. Wystawa otwierana jest przeważnie dla grup. Po wcześniejszym umówieniu. Eksponaty oglądali już Niemcy, Ukraińcy, Rosjanie czy Holendrzy.
- Zechcemy zatrudnić kustosza. Nie wiem jeszcze czy na cały etat i przez cały rok, ale w sezonie turystycznym będzie tu cały czas pracownik. Myślimy, by dodatkowo uruchomić w muzeum Punkt Informacji Turystycznej - mówi wójt Suśca

Prace budowlane przy nowej siedzibie muzeum właśnie ruszają. termin wykonania inwestycji wyznaczono na koniec lipca 2014 roku. Budynek stanie przy miejscowej remizie. Ma być parterowy, murowany z dwiema salami i antresolą - w sumie ponad 300 m powierzchni wystawienniczej. Do tego toalety i pomieszczenie socjalne.

Projekt przewidywał, że inwestycja pochłonie 1,2 mln zł. Po przetargu stanęło na 923 tys. zł. 500 tys. popłynie z kasy unijnej. Reszta to wkład własny gminy.

Muzeum Pożarnictwa w Oseredku będzie pierwszym profesjonalnym muzeum na Zamojszczyźnie i drugim w województwie. Pożarnicze eksponaty możemy oglądać też w Kraśniku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowlubelski.naszemiasto.pl Nasze Miasto