Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

106 urodziny prof. Antoniego Rosikonia: Przepis na zdrowie? Pogoda ducha, praca i łyk pitnego miodu

Monika Chruścińska
Prof. Antoni Rosikoń ze swoimi prawnuczkami - Małgosią Górką i Dominiką Orlińską.
Prof. Antoni Rosikoń ze swoimi prawnuczkami - Małgosią Górką i Dominiką Orlińską.
106 urodziny prof. Antoniego Rosikonia!106. urodziny świętuje w tym roku prof. Antoni Rosikoń z Mysłowic. To najstarszy żyjący w Polsce naukowiec i mieszkaniec Mysłowic. Jaki jest jego przepis na zdrowie? Pogoda ducha, praca i łyk pitnego miodu od czasu do czasu!

106 urodziny prof. Antoniego Rosikonia świętowaliśmy w poniedziałek,10 czerwca. Solenizant najpierw zasiadł do urodzinowego tortu z przedstawicielami władz miasta, a popołudniem ze swoimi najbliższymi - rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami.

- Janusz jest znanym fotografem. Współpracuje m.in. z Elżbietą Dzikowską - opowiada z dumą jubilat. - Starszy syn, Andrzej, poszedł w moje ślady. Pracuje w budownictwie - ciągnie dalej. Za kilka lat pałeczkę po nim przejmie Małgosia Górka, prawnuczka profesora. Zamierza studiować budownictwo na Politechnice Śląskiej.

106 urodziny prof. Antoniego Rosikonia: Czy przed nami jest szyna...

To właśnie tutaj ich pradziadek najpierw stworzył od podstaw katedrę budowy kolei, a potem wykładał na niej przez kilkanaście kolejnych lat. Na swoje setne urodziny wydał książkę "O obrotach podpór i przęseł mostu", a w minionym roku jego artykuł na temat zabezpieczania wiaduktów i mostów przed wpływem szkód górniczych opublikowała w swoich Zeszytach Naukowych gliwicka uczelnia.

Widać aktywność zawodowa pozwala zachować formę. Rozmawiałam z profesorem bite dwie godziny. A było o czym, bo profesor to "żyjąca historia" postępu inżynieryjnego. Pilotował pierwszy pociąg z węglem, jaki wyjechał po II wojnie ze Śląska do Warszawy.

Pod jego kierunkiem po raz pierwszy przesunięto na torach cały budynek - nastawnię na stacji w Strzemieszycach - opracował i nadzorował też przeprowadzkę katowickiego dworca z ul. Dworcowej na 3 Maja.

- Stary dworzec był za ciasny - wspomina. - Jeszcze przed decyzją o jego przeniesieniu wybudowany został peron 5., ale z czasem i on nie wystarczał. Ówczesny wiceminister kazał więc przenieść dworzec między ulice Mikołowską a Kościuszki, gdzie jest do dzisiaj. Ja nadzorowałem przeprowadzkę poszczególnych peronów - tłumaczy. Dworca po ostatniej przebudowie jeszcze nie widział.

106 urodziny prof. Antoniego Rosikonia: Od kontrolera na stacji po naukowca

Z koleją związany jest właściwie od 1932 roku. Najpierw jako kontroler drogowy na stacji kolejowej w Tarnowskich Górach, potem jako naczelnik obwodu Cieszyn-Zachód. W trakcie wojny jego fachowość docenili nawet Niemcy. Byli zaskoczeni, gdy młody polski inżynier zastosował nowatorską, nieznaną im metodę podwyższania jakości betonu za pomocą odpowiedniej proporcji wody. Wcześniej, w 1935 roku - na wystawie z okazji 100-lecia niemieckich kolei - pokazał im swoje urządzenie do badania podłoża torów. Za co - w dowód uznania - został poproszony o wpis do księgi pamiątkowej zaraz pod podpisem Hitlera.

Dziś, jak przyznaje, swoją pracę naukową musi ograniczać ze względu na chorobę oczu. - Trzy lata temu miałem zabieg na kataraktę. Ale nie poddaję się - zapewnia. Choć nie ukrywa, że byłoby mu znacznie łatwiej, gdyby prac naukowych, jak "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza, mógł odsłuchiwać na płytach CD. - A tak to syn mi czyta, ja robię notatki - mówi.

Czego sobie jeszcze życzy? - Tu nie będę oryginalny: zdrowia - przyznaje. A jego przepis na nie to łyk rozcieńczonego miodu pitnego od czasu do czasu. - Szlachta i biskupi ten napój pijali i długiego wieku dożywali - cytuje rymowankę z etykiety trunku, który dostał od znajomego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto