Iskra 1 to jeden z najpopularniejszych policyjnych radarów mierzący prędkość. Znany jest z tego, że rzadko pokazuje prawidłowy pomiar. Od lat trwa dyskusja nad wycofaniem Iskier z użycia. Teraz do apelu dołączyli policyjni związkowcy.

Kierowcy od wielu lat kwestionują pomiary prędkości dokonane urządzeniem Iskra-1. Niezależny samorządny Związek Zawodowy Policjantów domaga się wycofania radaru.

Fotoradar Iskra zostanie wycofany z użycia? Jego pomiarom nie ufają nawet policjanci

Wiele wyroków udowodniło, że radar Iskra-1 nie pozwala na jednoznaczną identyfikację pojazdu, który przekroczył prędkość. Dodatkowo podatny jest na zakłócenia. Kierowcy nie przyjmują mandatów, a sądy przyznają im racje.

W odpowiedzi na pismo zarządu wielkopolskiego NSZZ Policjantów, Komenda Główna Policji zaznacza, że urządzenie spełnia ustawowe wymagania. Jednocześnie wskazuje, że funkcjonariusz musi mieć pewność, iż dokonuje badania prędkości dla właściwego pojazdu. Zaleca, aby pomiar prowadzony był w odległości co najmniej 20 metrów od linii wysokiego napięcia. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" wynika z tego, że pomiar może być wykonywany, ale tylko na odpowiedzialność policjanta.Według niezależnych ekspertów - wiązka fal wysyłanych przez radar jest na tyle duża, że nie ma pewności, któremu samochodowi zmierzono prędkość. Iskra 1 nie wykonuje żadnych zdjęć ani filmów.

- Najczęstszym błędem jest błąd patrzenia w dal. Policjantowi wydaje się, że mierzy pojazd pierwszy, a naprawdę mierzy pojazd, który jest dużo dalej - mówił Tomasz Motyliński, niezależny ekspert ds. pomiaru prędkości w ruchu drogowym.

Urządzenia nie można używać na wszystkich drogach. Między innymi pomiar nie może być dokonywany w pobliżu linii energetycznych. - Policjant powinien mieć takie urządzenie, nad którym nie będzie się zastanawiał, czy go w tym miejscu używać, czy nie. Widzi wykroczenie i powinien urządzeniem stwierdzić naruszenie prawa - powiedział Józef Partyka ze ZW NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego.

Antoni Rzeczkowski z KGP poinformował, że radary są serwisowane co 12 miesięcy, więc ich stan techniczny jest dobry. Główną przesłanką do wycofania Iskier z użycia jest to, że kierowcy wygrywając w sądach uszczuplają wpływy do budżetu państwa.

Drogówka obecnie używa ponad 600 urządzeń Iskra-1, ale ubiegłym roku funkcjonariusze policji otrzymali 17 nowych, laserowych mierników prędkości. Dostaną kolejne, a na początek będzie ich 200. Chodzi o amerykańskie urządzenie LTI 20/20 TruCAM. Radar nie tylko mierzy prędkość pojazdu z dokładnością do 2 km/h, ale również wykonuje kolorowe fotografie w rozdzielczości 1920 x 1140. Został wyposażony także w funkcję nagrywania z prędkością do 22 klatek na sekundę.

Jechałeś za szybko i złapali Cie na radar Iskra-1? Nie przyjmuj mandatu!
Czytaj więcej...

Moto

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Olka (gość)

bardzo dobrze...jednego mniej będzie! Do tej pory Yanosik ze mną i poki co nie zamierzam rezygnowac...