Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energetyka stopnieje. Gdzie i ile trzeba będzie ciąć etatóww elektrowni?

Magdalena Buchalska-Frysz
Także w bełchatowskiej elektrowni trwa Program Dobrowolnych Odejść
Także w bełchatowskiej elektrowni trwa Program Dobrowolnych Odejść Archiwum
W jaki sposób będzie ograniczane zatrudnienie w bełchatowskiej elektrowni, gdzie i ile trzeba będzie ciąć etatów? Dziś trudno powiedzieć, wiadomo jednak, że takie plany są.

Jak poinformowali przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w PGE Oddział Elektrownia Bełchatów, na początku stycznia w firmie odbyło się spotkanie związkowców z dyrektorem elektrowni. Pojawiły się tam informacje o planowanym ograniczeniu zatrudnienia w spółce. Jak mówią związkowcy, dyrektor poinformował, że do 2014 roku zamierza ograniczyć o 18 procent zatrudnienie w ,,ruchu", podobna redukcja planowana jest w ,,remontach", niewykluczone, że staną się one oddziałami.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, do której należy bełchatowska elektrownia, odpowiedzi w tej sprawie udziela bardzo lakonicznie i niekonkretnie. Plany tłumaczone są wdrażanym od 1 stycznia tego roku Programem Poprawy Efektywności. Jak mówi Jacek Kaczorowski, prezes PGE GiE SA, PPE stanowi naturalną kontynuację programu konsolidacji.
- Po zakończeniu prac przygotowawczych i etapu pilotażowego, 1 stycznia projekt wszedł w fazę wdrażania w naszej spółce. Jego celem w perspektywie 2015 roku jest poprawa efektywności o nie mniej niż 18 procent - dodaje.

Odniesieniem ma być 2010 rok, a dotyczy to tzw. kosztów kontrolowanych. Kaczorowski uspokaja równocześnie, że na zmniejszenie zatrudnienia złożą się przede wszystkim naturalne odejścia na emerytury.

W spółkach grupy PGE realizowany jest też od grudnia Program Dobrowolnych Odejść, skierowany głównie do tych grup pracowników, gdzie mogą występować przerosty zatrudnienia. Zatrudnieni w dwóch bełchatowskich firmach za odejście z pracy otrzymać mogą do 26 średnich pensji. Odejścia mają być realizowane do końca marca tego roku.
- Osoby, które skorzystają z PDO, po spełnieniu pewnych warunków, zachowują przywileje należne górniczym lub energetycznym emerytom (m.in. deputat węglowy lub zniżkę na energię elektryczną oraz dodatkową opiekę medyczną) - deklaruje Kaczorowski. Jak dodaje, przewidywane są również przesunięcia kadrowe w ramach istniejących miejsc pracy.

W Polskiej Grupie Energetycznej pracuje obecnie około 46 tys. osób. Jak szacuje gazetaprawna.pl, w ciągu dwóch lat na sfinansowanie różnych zadań związanych z restrukturyzacją, w tym realizację PDO, spółka jest gotowa przeznaczyć 550 mln zł. Pozwoli to na ograniczenie zatrudnienia o ok. 5 tys. pracowników.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto