Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DZ: Znów będzie można dostać pieniądze na nowy piec

Michał Wroński
Masz dosyć kłopotów ze swoim starym piecem węglowym, ale nie stać cię, by wyłożyć dziesięć tysięcy złotych na jego wymianę? Niebawem znów będziesz mógł wystąpić o pomoc do gminy!

Na początku października Sejm przyjął poprawki w ustawie o ochronie środowiska. Pozwolą one lokalnym samorządom na dofinansowanie mieszkańcom wymiany pieców węglowych na gazowe, względnie ich przeróbkę tak, aby spalały bardziej przyjazny środowisku "ekogroszek". Chętnych nie brakuje - tylko w samych Katowicach na pieniądze czeka ponad trzystu mieszkańców, w pobliskiej Rudzie Śląskiej kolejka liczy ponad 110 nazwisk.

Sam pomysł nie jest nowy. Funkcjonował z powodzeniem przez osiem lat. W tym czasie z dotacji skorzystało ponad 20 tysięcy osób w 50 gminach całego województwa.

- Liderem w wykorzystaniu tych pieniędzy są Tychy - podkreśla Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Faktycznie, dzięki dotacjom z Funduszu w Tychach w ciągu pięciu lat wymieniono lub zmodernizowano piece w 2200 domowych kotłowniach .
Inne gminy nie miały tyle szczęścia. Ich kłopoty zaczęły się 1 stycznia, kiedy to zlikwidowano gminne fundusze ochrony środowiska. To właśnie one otrzymywały pieniądze z WFOŚiGW, a następnie w formie dotacji rozdzielały je między przymierzających się do wymiany pieca mieszkańców.

Po zmianach obowiązek rozdziału pieniędzy przerzucono bezpośrednio na urzędy gmin. Im jednak przepisy zakazują finansowania z budżetu (a tam miały trafiać dotacje z WFOŚiGW) osób prywatnych, więc urzędnicy, by uniknąć ewentualnych zastrzeżeń Regionalnej Izby Obrachunkowej, po prostu wstrzymali wypłatę pieniędzy.

- Jak tylko pojawi się możliwość ponownego uruchomienia dotacji, to natychmiast tak zrobimy. Nowych wniosków na razie chyba jednak nie będziemy przyjmować. I tak już mamy mnóstwo zaległych do realizacji - zapowiada Jan Błaż, zastępca naczelnika Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miejskiego w Katowicach.
Dlaczego w ogóle państwo finansuje u mieszkańców wymianę pieców? Powód jest jeden - ekologia. Niemal połowa tlenku węgla i pyłu zawieszonego, jaki unosi się w powietrzu naszego regionu, pochodzi właśnie z domowych pieców.

- To wynika z tego, że poza węglem często palone są w nich też śmieci - mówi Jerzy Kopyczok, wiceszef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

Wymiana ogrzewania krok po kroku

Musisz złożyć wniosek w urzędzie miasta (odpowiedni formularz można pobrać na miejscu lub w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej). Warunkiem upoważniającym cię do złożenia wniosku jest posiadanie prawa (niekoniecznie własnościowego) do mieszkania lub przynajmniej zgody jego właściciela na przeprowadzenie wymiany pieca.

Po sprawdzeniu, że wniosek nie budzi wątpliwości, zostaniesz zaproszony do urzędu, gdzie podpiszesz umowę. Określi ona termin przeprowadzenia wymiany pieca. Kwota dotacji nie może przekroczyć 50 procent kosztów inwestycji (ani 6 tys. złotych).

Kiedy ukończysz remont, musisz zanieść do urzędu fakturę, a także dokumenty potwierdzające wymianę źródła ogrzewania (np. opinię kominiarza lub gazowni). Faktyczne przeprowadzenie wymiany zgodnie z umową potwierdzi jeszcze kontrola urzędnika z lokalnego urzędu gminy.

Po załatwieniu wszystkich formalności w ciągu 30 dni pieniądze powinny zostać przelane z urzędu na twoje konto lub przekazane do kasy, gdzie możesz odebrać je osobiście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto