Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dotacja na wymianę ogrzewania - na solary nie dostaniesz

Lucyna Puzdrowska
Taki obrazek już niedługo ma całkowicie zniknąć z naszych domów.
Taki obrazek już niedługo ma całkowicie zniknąć z naszych domów. Lucyna Puzdrowska
Mieszkańcy gminy Kartuzy mogli skorzystać z dotacji na wymianę systemu grzewczego w swoich domach i zamienić ogrzewanie węglowe na inne, ekologiczne. Wszystko w ramach konkursu „Czyste Powietrze Pomorza – edycja 2016”.

Inicjatywa chlubna, tym bardziej jeśli poprzez dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozbędziemy się z domu zatruwającego środowisko pieca. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy Kartuz i okolic byli zadowoleni, że taka możliwość zaistniała. Niestety, nie wszyscy. Co niektórym zrzedły miny, gdy dowiedzieli się, że nie mają po co składać wniosku, bo i tak żadnej dotacji nie otrzymają. Dotyczy to osób, które zamierzają zamienić dotychczasowy system grzewczy na kolektory słoneczne lub pompy cieplne. Decyzją kartuskiej rady miejskiej, jeśli ktoś zamierza zainstalować w domu tzw. solary bądź pompę cieplną, dofinansowania nie otrzyma. Dla przykładu w gminie Żukowo takich ograniczeń nie ma, można otrzymać dotację na każde źródło energii.
- Rada Miejska w Kartuzach podjęła taką decyzję nie bez przyczyny – mówi Natalia Lekner, wiceszefowa Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Kartuzach. - Staramy się kłaść szczególny nacisk na całkowitą wymianę źródeł ogrzewania, a w przypadku solarów czy pompy cieplnej, jest to tylko wymiana częściowa.
Jak dodaje kierownik wydziału, kwota dofinansowania jest określona przez WFOŚiGW, a gminie Kartuzy zależy na tym, żeby w ramach tych pieniędzy jak najwięcej osób całkowicie zmieniło system grzewczy i pozbyło się pieców na węgiel. Istotne jest, żeby osiągnąć jak najlepszy efekt ekologiczny.
- Podejrzewam, że i tak za jakiś czas będziemy musieli się tłumaczyć w Unii dlaczego tak słabo działamy w kwestii przechodzenia na ekologiczne systemy ogrzewania – dodaje Natalia Lekner. - To właśnie dlatego kładziemy szczególny nacisk na całkowitą wymianę ogrzewania, a nie na częściową.
Dofinansowanie może wynieść maksymalnie do 50 proc. poniesionych i udokumentowanych kosztów kwalifikowanych, nie więcej jednak niż 5 tys zł. Ostateczna wysokość dotacji uzależniona będzie od środków finansowych przyznanych gminie przez WFOŚiGW. O dofinansowanie mogły się ubiegać osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.
- Zainteresowanie pozyskaniem dotacji było bardzo duże, co świadczy o tym, że uda się wyeliminować z naszego środowiska kolejne dymiące kominy – dodaje zastępca kierownika wydziału ochrony środowiska.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto