Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet alert: budżet obywatelski pozwala spełniać wielkie marzenia. Tak było z integracyjnym placem zabaw w Gorzowie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
- Tutaj będzie miejsce spotkań - zapowiadają pomysłodawcy Iwona Kotwicka i Roman Kuźbiński
- Tutaj będzie miejsce spotkań - zapowiadają pomysłodawcy Iwona Kotwicka i Roman Kuźbiński Tomasz Rusek
Zastanawiacie się, co to za wykopy koło filharmonii? Odpowiadamy: rośnie tam jedyny w swoim rodzaju plac zabaw. Powstanie dzięki pomysłowi dwóch osób i wsparciu 707 głosujących. Tak działa budżet obywatelski!

Poznacie Iwonę Kotwicką i Romana Kuźbińskiego. To dzięki nim wiosną dzieciaki będą mieć nowe i jedyne takie w całym Gorzowie miejsce o zabawy.

Miał już być gotowy, ale... dopiero będzie

Integracyjny plac zabaw za niemal 1 mln zł powstaje za Filharmonią Gorzowską. W teorii powinien być już gotowy, w praktyce dopiero widać jego zarys i pierwszą alejkę. Nowy termin oddania nie jest jeszcze znany. Jednak najpewniej będzie to późna wiosna. Dlatego chrzest bojowy i pierwsze oblężenie plac przejdzie najpewniej za kilka miesięcy, gdy zrobi się cieplej.
I. Kotwicka i R. Kuźbiński nie kryją, że już nie mogą się doczekać tej radości dzieciaków. - Cieszymy się, że bo takiego miejsca nigdy w mieście nie było. To ma być plac integracyjny, czyli taki, gdzie razem bawią się i dzieci niepełnosprawne i zdrowe, a towarzyszą im w zabawie rodzice i opiekunowie. Będzie gdzie poszaleć, ale też gdzie usiąść, poczytać, porozmawiać, spotkać się - wyliczają oboje.

Od dawna wiadomo, że co dwie głowy to nie jedna

I. Kotwicka jest ze Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Tacy Sami”. Ma dwoje dzieci, jedno jest niepełnosprawne. Wraz z rodzicami ze stowarzyszenia od dawna marzyli o miejscu, gdzie dziecko na wózku czy niewidome będzie mogło pobujać się na huśtawce czy bezpiecznie pobawić się na atestowanym sprzęcie. Gdzie dzieciaki z różnymi dysfunkcjami będą mogły spędzać czas ze zdrowymi, co najlepiej odczaruje mity i uprzedzenia. Z kolei R. Kuźbiński pracuje w Lubuskim Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej i gdy usłyszał o pomyśle stowarzyszenia, postanowił wraz z I. Kotwicą powalczyć o to marzenie w ramach budżetu obywatelskiego. Udało się. Za każdym razem podkreślają jednak, że nic by nie zdziałali bez wsparcia gorzowian. W końcu to mieszkańcy - swoimi głosami - zdecydowali, że właśnie integracyjny plac zabaw ma być wykonany.

Dla każdego coś fajnego. Żeby każdy dobrze się bawił

Plac ma się składać z czterech stref. W aktywnej będzie wielki zestaw zabawowy dla osób na wózkach, huśtawka dostosowana do bujana się na wózku oraz integracyjna piaskownica. Druga strefa - muzyczna i integracji sensorycznej - ma się składać z urządzenia dźwiękowego JumpStone, kolejnego o nazwie Bajarka, a także z trampoliny, dzwonków rurowych oraz bębnów. W strefie relaksu i wyciszenia znajdzie się wielka huśtawka oraz... hamak. A w czwartej strefie - rekreacji i wypoczynku - zamontowane zostaną stoły z ławkami i kosze na śmieci.

Pomysłodawcy integracyjnego placu zabaw mają jedną nadzieję: że każdy, kto tu będzie spędzał czas, poczuje się jak u siebie i będzie dbał o plac jak o coś swojego i ważnego. - Marzy nam się monitoring, ale bardzo chcemy wierzyć w ludzi - mówi I. Kotwicka.

POLECAMY:DLACZEGO POWSTAŁY BUDŻETY OBYWATELSKIE?

Nasz serwis pomoże tym, którzy chcą działać

Zasady zgłaszania pomysłów, kwoty, warunki głosowania czy terminy związane z budżetem obywatelskim ustala samorząd. Wszystkie te informacje zebraliśmy w serwisie budzetalert.pl, który opracowują dziennikarze „Gazety Lubuskiej” i innych tytułów Polska Press Grupy. Dysponując redakcjami w całym kraju, będziemy w serwisie budzetalert.pl przedstawiać projekty, inspirować, umożliwiać dyskusję i znalezienie sojuszników w społeczności lokalnej. Nasi dziennikarze będą także monitorować realizację projektów i transparentność budżetów obywatelskich.

W serwisie budzetalert.pl możesz sprawdzić:

  • czy Twoja miejscowość organizuje budżet obywatelski
  • jakie są zasady zgłaszania projektów i głosowania jakie kwoty przeznacza samorząd na budżet obywatelski, ile to jest w przeliczeniu na jednego mieszkańca
  • ile dotychczas było edycji, ile projektów już zrealizowano.

To jednak nie wszystko. W serwisie budzetalert.pl dajemy Ci możliwość bezpłatnego opublikowania i promowania swojego pomysłu. Możesz po prostu opisać, jaka inwestycja powinna zostać Twoim zdaniem zrealizowana w okolicy, dodać zdjęcia, oznaczyć punkt na mapie. Następnie, jeszcze przed oficjalnym głosowaniem, zbudować poparcie mieszkańców - udostępnić pomysł na Facebooku czy Twitterze, a nawet wydrukować ulotkę gotową do zawieszenia w gablocie w szkole czy na klatce schodowej.

Budżet alert - wszystkie informacje o budżecie obywatelskim

Budżet alert

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto