Wybierz region

Wybierz miasto

  Zmądrzeć przed szkodą

  Autor: Beata Sypuła

  2006-02-23, Aktualizacja: 2006-02-24 07:32 źródło: Dziennik Zachodni

  Zdaniem Polskiej Izby Ubezpieczeń, która zrzesza wszystkie 73 zakłady ubezpieczeniowe, wprowadzone od tego roku zmiany służą zarówno zakładom ubezpieczeń, jak i ich klientom.

  Zdaniem Polskiej Izby Ubezpieczeń, która zrzesza wszystkie 73 zakłady ubezpieczeniowe, wprowadzone od tego roku zmiany służą zarówno zakładom ubezpieczeń, jak i ich klientom. Na razie jednak wielu klientów jest mocno zdezorientowanych. Tracą czas i... pieniądze.

  Najwięcej zamieszania wprowadziło inaczej rozliczane ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

  - Nabywcy pojazdów używanych muszą pamiętać o obowiązującym od tego roku wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia OC sprzedającego pojazd w ciągu 30 dni od daty zakupu - podkreśla Andrzej Godewski z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

  Jeśli kupimy auto i nie wypowiemy umowy OC sprzedającego, a ubezpieczymy samochód w innym zakładzie ubezpieczeń - będziemy musieli płacić składki w obu zakładach do końca okresów ubezpieczenia, nawet przez rok.

  Nie mogą odmówić

  Dodać należy, że już od 2005 roku ubezpieczyciele nie mają prawa odmówić klientowi zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC, jeśli znajduje się ono w ich ofercie. Nie każdy wie, że także od końca ubiegłego roku zakłady ubezpieczeń mogą zlecać podmiotom zewnętrznym świadczenie usług w zakresie likwidacji szkód.

  - Można składać wnioski nie tylko w oddziale zakładu ubezpieczeń, ale i u agentów - co jest szczególnie ważne dla mieszkańców małych miast i miasteczek - mówi Andrzej Godewski.

  Dla korzystających z ubezpieczeń komunikacyjnych ważną zmianą jest też zobowiązanie zakładów ubezpieczeń do uwzględniania w odszkodowaniach podatku VAT - i to nawet wtedy, jeśli ubezpieczony nie jest płatnikiem tego podatku.

  Rosną gwarancje

  Warto też pamiętać, że od początku tego roku dodatkowe badanie techniczne po wypadku, po którym koszty naprawy przekroczyły 2 tys. zł, są rozliczane z ubezpieczenia komunikacyjnego. Firma ubezpieczeniowa nie może też odmówić odszkodowania, jeśli zderzą się samochody kredytowane przez ten sam bank lub z tej samej firmy leasingowej. Inna istotna zmiana to znaczne podwyższenie minimalnej sumy gwarancyjnej w ubezpieczeniach OC posiadaczy pojazdów, do 1,5 mln euro w przypadku szkód osobowych i 300 tys. euro w szkodach na mieniu (wcześniej było to 350 tys. i 200 tys. euro).  Darmowe badania

  Pojawiły się także nowości w ubezpieczeniach na życie. Istotna zmiana dotyczy kosztów badań lekarskich. Nowe przepisy nakładają na zakład ubezpieczeń obowiązek ich pokrycia tylko wtedy, gdy klient zdecyduje się podpisać umowę ubezpieczenia.

  Ma to chronić zakłady przed naciągaczami robiącymi darmowe badania lekarskie bez zamiaru ubezpieczania się. (bs)

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)