Wybierz region

Wybierz miasto

  Wrzosowy uspokoi pacjentów

  Autor: (bok)

  2006-03-10, Aktualizacja: 2006-03-09 14:54 źródło: Dziennik Zachodni

  Nowa karetka przewozowa i wyremontowany dział rehabilitacji. Zapowiedzi dalszego zakupu sprzętu i budowy bloku operacyjnego. W Szpitalu nr 2 powiało nowościami. Dział rehabilitacji przeniesiono do innej części budynku.

  Nowa karetka przewozowa i wyremontowany dział rehabilitacji. Zapowiedzi dalszego zakupu sprzętu i budowy bloku operacyjnego. W Szpitalu nr 2 powiało nowościami. Dział rehabilitacji przeniesiono do innej części budynku. Pomieszczenia remontowano od sierpnia ubiegłego roku. Z miejskiej kasy wysupłano na ten cel ok. 1,2 mln zł. Wcześniej mieściły się tu magazyny techniczne.


  - Było dużo pomieszczeń, w których leżało po jednej rurze - opowiada Karol Zakrzowski, dyrektor Szpitala nr 2.

  Pacjentów witają automatycznie otwierane drzwi. Wybudowano podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Na I piętro, gdzie mieści się dział rehabilitacji można dostać się nowoczesną windą. Recepcję pomalowano na żółty, pastelowy kolor. Ścianom dużej sali ćwiczeń, z drabinkami i przyrządem do podwieszania pacjentów, bliżej do koloru pomarańczowego. Osiem kabin rehabilitacyjnych wymalowano na wrzosowo.

  - Same dobierałyśmy kolory. Są optymistyczne i mają uspokajać pacjentów - pochwaliła się rehabilitantka Małgorzata Stepaniak.

  W gabinetach fizykoterapii ustawiono urządzenia leczące m. in. polem elektromagnetycznym, światłem, czy prądami Traeberta.

  - To jeden z nowocześniejszych aparatów. Stosuje się go przy bólach kręgosłupa. Polem elektromagnetycznym i laserami leczymy obrzęki, a prądy mają działanie przeciwbólowe - wyjaśniła Agnieszka Grzesik z Działu Rehabilitacji.

  - Nie ma porównania. Stare pomieszczenia urągały wszelkim standardom - oceniła czekająca w kolejce do rejestracji Terasa Karaszewska.

  To nie koniec remontów w tym roku. "Dwójka" planuje zakup sprzętu - np. aparatu rentgenowskiego dla oddziału chirurgii, czy "funduskamerę" dla okulistyki. W budżecie miasta ne ten cel zabezpieczono kilkaset tysięcy złotych.

  - Jest harmonogram zakupów. W Sumie ok. 30 pozycji. Można powiedzieć, że każdy oddział coś dostanie - zapowiada dyrektor Zakrzowski.

  Najprawdopodobniej ruszy również budowa bloku operacyjnego dla oddziałów chirurgii. Na ten cel gmina chce wydać kilka milionów złotych. Blok powstanie tam, gdzie do niedawna przeprowadzano rehabilitację. O jego budowie mówi się od kilku lat. Rok w rok wprowadzano to zadanie do budżetu, ale zawsze znajdowały się ważniejsze inwestycje.

  Szpital wzbogacił się również o nową karetkę przewozowa. Mercedes służy pacjentom od dwóch miesięcy. Jest wyposażony w nosze najazdowe i tzw. fotel kardiologiczny.

  - Wcześniej mięliśmy tylko ręczne. Fotel posłuży do transportu w pozycji siedzącej lub półleżącej. Wykorzystamy go w domach, gdzie nie ma windy- opisuje Mirosław Sztuk, ratownik medyczny, jeżdżący tym wozem.

  W kabinie medycznej karetki wbudowano instalację dostarczającą tlen. Wcześniej sanitariusze korzystali z leżącej na podłodze butli. Komfort przewożonych pacjentów i samych ratowników wzrośnie - przedział medyczny ma niezależne ogrzewanie. - To niebo a ziemia. Na starą narzekali nawet pacjenci - dodaje Sztuk. Poprzednią karetką szpital otrzymał w darze ze Szwecji. Miał ponad 20 lat, ale przez kilka kolejnych służył mysłowiczanom.

  - Musieliśmy go skasować i przez kilka miesięcy męczyliśmy się ze starym polonezem. Nowa karetka kosztowało 150 tys. zł - dodaje Zakrzowski.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.