Wybierz region

Wybierz miasto

  Wolno już sądzić ZUS

  Autor: (bs)

  2006-04-06, Aktualizacja: 2006-04-06 08:37 źródło: Dziennik Zachodni

  Osoby, za które ZUS nie odprowadzał składek ubezpieczeniowych do Otwartego Funduszu Emerytalnego, mają prawo występować do sądu o przekazanie im tych składek przez ZUS - orzekł wczoraj Sąd Najwyższy, kończąc ponad ...

  Osoby, za które ZUS nie odprowadzał składek ubezpieczeniowych do Otwartego Funduszu Emerytalnego, mają prawo występować do sądu o przekazanie im tych składek przez ZUS - orzekł wczoraj Sąd Najwyższy, kończąc ponad 6-letni spór członków OFE z ZUS.

  SN rozpatrywał pytanie prawne Sądu Apelacyjnego w Świdnicy w sprawie Marzanny Polit, która wystąpiła do sądu wałbrzyskiego przeciw ZUS, by wpłacił jej OFE 1358,95 zł składek za pięć miesięcy 2005 r. ZUS przyznał, że ich nie przekazał, jednak stwierdził, że kobieta nie jest uprawniona do występowania z roszczeniem. Joanna Owczarek z Biura Rzecznika Ubezpieczonych:

  - Zgodnie z reformą emerytalną z 1999 r., 12,22 proc. wynagrodzenia pracownika przekazywane jest na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych do ZUS, a 7,3 proc. do wybranego przez nas OFE. Wielu jednak ma wciąż puste konta i na to wielokrotnie w latach 2002-2005 skarżyli się rzecznikowi. Ja sama, mimo że wielokrotnie składałam w ZUS korekty dokumentów członkostwa w OFE i sprawa miała być od ręki załatwiona, od lat otrzymuję z funduszu informację o zerowym stanie mego konta! Sytuacja takich jak ja była trudna. Tu rzecznik ubezpieczonych miał ograniczone kompetencje. Sąd Pracy i Ubezpieczeń nie był właściwy do rozpatrzenia spraw między OFE a jego członkiem. ZUS odpowiadał człowiekowi, że sprawa jest do załatwienia, ale trwało to latami i nie przynosiło rezultatu. Wyjściem było rozpatrzenie sprawy przez sąd powszechny.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.