Wybierz region

Wybierz miasto

  Wojewoda walczy o tramwaje

  Autor: (mit)

  2006-03-09, Aktualizacja: 2006-03-10 07:30 źródło: Dziennik Zachodni

  Kolejny raz władze KZK GOP zaapelowały do Ministerstwa Skarbu Państwa o umożliwienie przekazania na rzecz województwa śląskiego wszystkich akcji Tramwajów Śląskich SA.

  Kolejny raz władze KZK GOP zaapelowały do Ministerstwa Skarbu Państwa o umożliwienie przekazania na rzecz województwa śląskiego wszystkich akcji Tramwajów Śląskich SA. Tym razem do petycji dołączył się także Tomasz Pietrzykowski, wojewoda śląski.

  "Pozostawanie spółki Tramwaje Śląskie S. A. pod nadzorem Ministra Skarbu RP skutkuje stałym pogarszaniem się jakości usług. Stan ten obrazuje m.in. znaczący spadek realizacji zadań przewozowych, jaki w komunikacji tramwajowej wystąpił w styczniu i lutym br." - czytamy w oświadczeniu wojewody.

  Specjaliści są zgodni: bez pomocy finansowej ze strony śląskich gmin (które już od dawna wyraziły chęć przejęcia tych akcji) tramwajową spółkę czeka upadłość. Do tej pory jednak resort Skarbu Państwa stał na stanowisku, że taka operacja nie jest możliwa.

  - Nie ma podstaw prawnych do przekazania mienia w postaci akcji Tramwajów Śląskich SA samorządom. Na razie gminie może zostać przekazane mienie jeżeli jest ono związane z jej zadaniami. Ta spółka powstała przez komercjalizację przedsiębiorstwa państwowego. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 1998 r. jednoznacznie wskazuje, że te konkretne akcje nie są mieniem ogólnonarodowym związanym bezpośrednio z zadaniami gmin - tłumaczy Agnieszka Dłuska, naczelnik wydziału prasowego Ministerstwa Skarbu Państwa. Wczoraj pisaliśmy, że z powodu oszczędności szykuje się likwidacja linii tramwajowych.

  Sonda

  Jak sądzisz, ile powinien zarabiać prezydent miasta?

  • 3- 5 tysięcy złotych (32%)
  • 2- 3 tysięcy złotych (31%)
  • 5- 10 tysięcy złotych (26%)
  • powyżej 10 tysięcy złotych (10%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.